Dux

Už jsem vám vyprávěl, jak jsem v létě 1986 šlapal v 30 stupňovém vedru 6 kilometrů z Turnova do Přepeře, abych poprvé v životě ochutnal svijanské pivo?

Ovšem tenkrát byly Svijany úplně o něčem jiném. A to nejenom proto, že půllitr 11° stál tenkrát v hospodě tři koruny.

V Praze se počaly Svijany objevovat kolem roku 2000 a o něco později je znali pivaři i v Ostravě. Oproti dnešku byly mnohem chutnější, ale už i o něco slabší než v onom roce 1986.

Dnes se jedná o velký pivovar, který vlastní i závod v Malém Rohozci. Svijany je možno najít všude, ale o jejich současné kvalitě by se dalo diskutovat. Před několika lety se mi zprotivila i jejich nefiltrovaná 13°.

Přesto jsem nedávno ochutnal světlou svijanskou speciální 13; s názvem Dux. Kupodivu mi ono pivo celkem chutnalo. Oproti běžným ležákům byl tento mok poněkud sladší, ale jeho chuť byla celkem svěží a neotřelá. 13 stupňů EPM bylo docela znát. Během konzumace se mi párkrát zdálo, že z nápoje trochu „trčí“ alkohol. Jinak celkový dojem byl víceméně pozitivní.

Stejně jako v případě piva žateckého a třeboňského bych byl velice rád, kdyby se podařilo uvařit  i ve Svijanech retro pivo podle varných listů z 80. let.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>