Rozpačitý Nijmegen

Posledně jsem byl v onom nizozemském městě v neděli. Teď to připadlo na pondělí.

Normální pracovní den a kolem přístavu docela mrtvo. Odbočím-li vpravo, za pár minut budu v pivovaru De Hemel. Posledně se mi tam celkem líbilo. Zato když jsem tam byl loni poprvé, tam mne pivovarská zahrádka spíše připomínala zařízení cukrárny. Dnes se však do Hemelu nechystám.

Tu poslední neděli jsem poblíž míjel jakousi pivotéku. Dneska by mohlo být otevřeno. Procházel jsem povědomou ulicí, ale obchod jsem nemohl najít. Okolní scenérie mi napovídala, že se nacházím nejspíš v jakési muslimské čtvrti. Kolem hnědo až černo, většina okolních obchodů byly kebaby, shisha kluby, holičství nebo krámy s vodními dýmkami. Můj orientační smysl je tradičně na nízké úrovni, ale lehce jsem se nevzdával a ulici prošel asi třikrát. Obchůdek byl schovaný za masivní mříží a na dveřích byl nápis, který by se dal googlem přeložit jako: Jsme zavření, přijďte jindy. Taky mne to mohlo napadnout. Démon alkohol mezi pravověrnými muslimy!

Vracím se na pěší zónu a směřuji do mé oblíbené hospůdky na gáblík lokálního moku. Brouw Toren nezklamal. Vaří se přímo v Nijmegenu, ale chutná docela belgicky. Světlé zakalenè pivo jemně voní vkusně aromatickým chmelem, později je v chuti cítit hřebíček a koriandr. Zkrátka vlámský ejlík. Trochu sladší na můj vyhraněný vkus, ale přesto kvalitní.

Dále je na čepu La Trappe, Bavaria a pilsner Swinckel‘ s, který mi posledně docela chutnal. Avšak při pohledu na vystavené kameninové půllitry získávám poněkud desiluzivní informaci, že snad Bavaria a Swinckel jsou jaksi propojeny. Přitom mají naprosto odlišná loga a rovněž různé letopočty založení. 1719 a 1680 ( jako náš někdejší pivovar Vyškov). Zřejmě se jedná o další z reklamních triků velkých společností.

Nějak ztrácím chuť na pilsner a vracím se na mateřskou loď. Tam mne čeká točený Bitburger zdarma a nekompromisní barman Jovan…..

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>