Skotský ležák

Obrázek z většiny klasických britských pubů je následující: Několik ručních pump na čepování pravého Ale teplejšího bez řízu a bez pěny pod bedlivým dohledem členů spotřebitelské organizace CAMRA, o kus dále souprava klasických píp s logy světových velkokapacitních chemiček jako Heineken, Carling nebo Carlsberg.

Ejly jsou prostě symbolem hospodářství(od slova „hospoda“) Spojeného Království. K patrnému úpadku britských pivních tradic došlo v šedesátých letech minulého století, takže musela zasahovat tenkrát nová radikální skupina CAMRA, která rostla a s ní rostly i počty nových pivovarů zabývajícími se výrobou tradičních pivních značek.

Když jsem v roce 1990 v britském přístavu Tilbury blízko Londýna ochutnal nefalšovaný místní Bitter, měl jsem pokušení utrejch reklamovat. Byl teplý, bez řízu a bez pěny.

Pivaři s otevřenou duší chvíli trvá, než si na piva v britském stylu zvykne. Většina našich staromilců do této fáze vývoje nedospěje vůbec. Bohužel i mnoho moderních uctívačů současných ip a ap na chuť tradičních britských Ale, Bitterů či Mildů nepřijde.

Britové však umí uvařit i ležák. A to zejména Skotové či Velšané. Některá spodně vařená piva se ve Skotsku vaří i průmyslově. Už asi před 30 lety jsem na letišti Heathrow objevil na čepu skotský ležák Tartan a něco mi říká, že existuje i jakýsi McEvans.

Od té doby jsem spodně kvašená piva z této části světa měl příležitost otestovat pouze v lahvové formě. Nejinak tomu bylo i nedávno, když jsem v pivotéce zakoupil třetinku lageru Schiehallion ze skotského pivovárku Harviestoun. O této provozovně jsem se stručně zmínil ve svém článku z listopadu 2015, kdy jsem navštívil bělehradský pivní podnik Samo Pivo.

Musím přiznat, že Schiehallion mi celkem chutnal. Jako předskokan sice posloužil mocný Trappista Westmall, ale i tak skotský ležák chuťově upoutal. I přes klasických 4,8% alkoholu byl celkem hutný, hojně chmelený, leč nepřearomatizovaný a nechyběla ani poměrně příjemná dochuť.

Chtěl bych podobné tovary ochutnat i z pípy, tak doufám, že se brzy do Skotska osobně vypravím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>