Souboj ip

Příjemný čtvrteční večer v Kurník Šopě. Moc ležáků tady na čepu není. Což tak zkusit nějakého svrchňáka?

Mou prvou volbou je 14°ipa Kveik z heřmanického Trolla. Má tento název snad něco společného s českým národním hrdinou Švejkem! Nikoliv. Jedná se o zvláštní druh kvasnic se širokým využitím. Pomoci Kveiku se může uvařit lehký ejlík, ale prý též i silný plnotučný stout. Původně tyto kvasnice pocházejí z Norska, kde se používají dodnes k přípravě tradičního farmářského moku Voss (asi se jedná o podobnou záležitost jako je finské Sahti).

Zatím jsem od Trolla nepil nic průměrného, ba dokonce nechutného a ani heřmanický Kveik není výjimkou. Plná širokospektrální chuť, hojné, leč vkusné chmelení, celkový dojem v dané kategorii na plný počet bodů.

Vzápětí ochutnávám trochu Ostravické ipy. Chvíli spekuluji s obsluhou, proč se 14° ipa z Beskydského pivovárku jmenuje takto a ne jako obvykle – Hořké? Byla snad nějak změněna technologie výroby? Nemám podrobnější informace, leč i toto pivko mi docela chutná. Trochu hořčejší, zemitější, lehoučce aromatičtější, ale jinak OK.

Když už jsem se takto rozjel, je třeba do třetice vyzkoušet ještě něco. Jedu podle názvu. Co takhle červená ipa Ohnivého mravence? Kdo to vaří? Cobolis? Opět velice příjemný truňk, který není přechmelený, přebuzený či přebublinkovaný. Jeho kvalita též hamonizuje s bezchybností kurnikšopáckého čepu.

Tentokrát jsem si opravdu pochutnal….

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>