Švejk to nepochopil

Mám vidinu nového pivního muzikálu. Děj je poměrně jednoduchý. V prvním obraze se objeví hlavní hrdina – dobrý voják Švejk, který si odpykává dlouholetý trest v komunistické vojenské věznici v Sabinově.

Zrovna upíjí z trestného teplého lahváče zn. Šariš, když tu vstupuje do cely dozorce a zvěstuje, že po sametové revoluci byla udělena plošná amnestie.

Šťastný Švejk vzápětí vstupuje do nové české armády a brzy je poslán na vojenskou misi do dalekého Iráku. Tam potkává Osamu Bin Ladina (či jiného talibance) a zpacifikuje jej několika českými lahváči. Bohužel tento postup vedení války se nelíbí americkému plukovníkovi NATO a Švejk končí v káznici na Guantanamu. Švejk to prostě nepochopil….

Specifická postavička vytvořená jedním z našich nejlepších humoristů Jaroslavem Haškem, který se nešťastně uchlastal v Lipnici ve věku pouhých 39 let se během doby stala součástí naší kultury a dnes žije svým vlastním životem. Již v čase svého vzniku se však stala ječnou osinou v oku většiny reprezentantů tehdejších militaristických institucí. Již v legendárních Osudech dobrého vojáka Švejka je geniálně popsáno kterak dobromyslný pacifista svou mistrně fingovanou slabomyslností přivádí k šílenství důstojníky CK rakousko-uherské armády. Můžeme se domýšlet jak dokázal dráždit i představitele slavné československé armády První republiky, která, ač ve své době jedna z nejlépe vyzbrojených armád v Evropě odevzdala bez boje své zbraně Hitlerovi. Švejkovi nemohli přijít na jméno ani komunisté vyznávající patetický heroismus hrdinů Velké vlastenecké války. Bolševici, kteří byli schopni z filmů vystříhat scény s herci uprchlými na Západ a zakazovali bezohledně kdeco si byli vědomi, že cenzurou Haškova díla by se ještě více znemožnili. Proto jsou Osudy právem považovány za nadčasové a geniální dílo.

Průměrně inteligentní jedinec by se mohl naivně domnívat, že v naší posametové demokratické společnosti bude dobrý voják Švejk vzat na milost.Ale ouha! Dobrotivý pivař a laskavý lidový vypravěč se nehodí do krámu ani současným zeleným mozkům. Jsou velebeni jiní hrdinové, v novodobých dějinách převážně osoby, které mohly své bojové kariéry rozvinout v zahraničí od Buzuluku po Londýn, neboť legitimní česká armáda si na obranu svého lidu prakticky nevystřelila od roku 1620.

Nač taková armáda je? Pravda, může být užitečná při ničivých povodních nebo zemětřeseních. Estetickým zážitkem mohou být také okázalé vojenské přehlídky. Jinak slouží k masakrování civilistů v islámských zemích při nákladných vojenských misích a je připravena zasáhnout právě proti svému lidu z jehož daní je financována při obraně nedotknutelných papalášů. A dobrý voják Švejk to vše ví a s půllitrem popovického v ruce svými hláškami všechny odzbrojí…

Zajímavé je, že se vedle militaristů, což se ostatně dá pochopit, začali do dobrého vojáka obouvat i zaprodaní antipatriotičtí politici, kteří nám příležitostně lají do národa Švejků. Josef Švejk je pro ně malignantním nádorem národa, který v časech, kdy ještě neexistovala EU dal lidstvu osobnosti jako je Jan Žižka, Karel IV. či

T.G.Masaryk.Nebo Sokol Miroslav Tyrš. Takže, drazí čeští Sokoli. Nádech, výdech, pět kondičních dřepů s napjatými pažemi, ruce na prsa a poklusem v klus do Evropské Unie nebo do jiné prdele, kde na nás čekají, aby nás mohli připravit i o to, co nám ještě zbylo. Třeba Budějovický Budvar.

Není divu, že by to nepochopil dobrý voják Švejk, ale myslím, že to není schopen pochopit ani normální svéprávný člověk s průměrným IQ. A to hovoří o stavu naší populace, zejména o té její části, která nemá ráda Švejka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Švejk to nepochopil

  1. Jenom krátce k švejkobijci F.X. Šaldovi, který nenechal na našem národním hrdinovi nitku suchou. Tento literární parazit nikdy nic vlastního kloudného nenapsal se přiživoval, ostatně jako všichni kritici na literárních dílech jiných autorů, kteří ho přežijí o staletí. Hanba Šaldovi, Švejk zvítězí!!!

  2. http://blisty.cz/art/62997.html

    Byli švejci před Haškem a bude Hašek po švejcích?
    Nepřekvapuje, že v postvelvetové době nikdo nepozdvihl palcát a kádě se společnými penězi byly vykradeny, ale jak je možné, že kupř. v době humanitárního bombardování Jugoslávie v zemi Švejkově nikdo na vozejčku nevolal „Na Bělehrad, na Bělehrad“? A proč se vlastně za účasti vysokých činitelů v kvádrech a antisystémových aktivistů v chladné vážnosti, za virtuální přítomnosti Egona Bondyho, nekladou věnce ke Švejkovu pomníku? Myslím, že by to bylo v tom pravém a pozitivním duchu Švejka a švejkismu. Osobně bych se pokaždé zúčastni – See more at: http://blisty.cz/art/62997.html#sthash.2qTtKLUL.dpuf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>