Volba menšího zla aneb Svijany a já

Svijanský pivovar byl založen už v roce 1564. Od roku 1602 jej vlastnil známý protihabsburský rebel J.O.Šlik, pak si onen objekt postupně předávali Valdštejnové, Rohani a rodina Kratochvíle. Já jsem prvé mlžné informace o existenci onoho stánku získal až v létě LP 1982. 

Můj kolega tenkrát podnikl výlet do Severních Čech a popisoval mi pivo Novopacké a Svijanské. Po několika dalších zprávách jsem se roku 1986 vypravil hledat bájné Svijany.

 

V Turnově byl tenkrát skoro všude na čepu rohozecký Skalák, ale jeden dobře informovaný vrchní mne instruoval, že v asi 6 km vzdálené Přepeři Svijany točí. V třicetistupňovém vedru obtížen taškou s lahváči jsem podnikl svou křížovou cestu. V přepeřské čtyřce bylo pivo doslova jako křen – a ta svijanská jedenáctka – to byla jednoduše paráda!Škoda, že ta hospoda byla vzdálená asi 300 km od Ostravy. V Přepeři jsem se ocitl ještě jednou, zhruba o dva a půl roku později. Byla zima, déšť, větrno, ale v Přepeři pivo jedna báseň. Desetikorunou jsem zaplatil za 3 kusy (tenkrát stála 11°ve 4. cenové skupině 3 Kč), číšník mi však ještě 2.50 vrátil. Byla to totiž desítka, jakou jsem do té doby v životě nepil!

Za pár měsíců se u nás změnily politické poměry a pomalu se počala měnit i situace na naší politické scéně. Již roku 1990 se rozpadl podnik Severočeské pivovary a Svijanský pivovar byl přidružen pod Vratislavice nad Nisou. Roku 1997 se staly oba pivovary součástí Pražských pivovarů (dnes Pivovary Staropramen), ve kterých měl tenkrát majoritní podíl britský koncern Bass+ Burton. Vratislavice byly pro svou údajnou nerentabilitu uzavřeny a stejný osud hrozil i historickému pivovaru ve Svijanech. Naštěstí v příštích letech nabralo dění okolo těchto podniků pozitivní směr.

V roce 2000 byl pivovar ve Vratislavicích znovu otevřen firmou Hols a dodnes vaří standardní pivo Konrád (pivo Vratislav se stále vaří ve Staropramenu, ale krom názvu nemá s původním vratislavickým pivem nic společného). Pivovar Svijany byl na poslední chvíli zachráněn a počal prosperovat. Z původního výstavu 43 000hl v roce 1998 se v roce 2001 přehoupl přes magickou hranici 100 000 hl, o pár let to bylo ještě jednou tolik a dnes již Svijany s přehledem atakují laťku na výši půl miliónu!

Tento příběh o úspěchu má však, bohužel i svou odvrácenou stranu. Když jsem koncem 90. letech výrobky tohoto pivovaru našel v Liberci jásal jsem. Okusil jsem světlou 11°,12°, i 13°, ale mé chuťové zážitky byly poněkud rozpačité. Svijany chutnaly stále jako dobré pivo, ale kam se poděla ta jejich charakteristická vůně, která prostupovala hrdlem, ústy i nosem? I během několika dalších let jsem Svijany aktivně vyhledával a před nějakým časem tato značka konečně definitivně dorazila až do Ostravy a rázem se stala oblíbeným nápojem reformních pivařů. Kamarádi, kterým se již zajídala plzeň a Radegast na Svijany pěli ódy, já však ve svém úsudku zůstal poměrně rezervovaný. Mou důvěrou neotřásl uměle vygenerovaný „skandál“ kolem přidávání potravinového aditiva Tetrahop kvůli stabilitě pěny. Vím, že s rostoucím výstavem a popularitou podniku bohužel klesá kvalita jeho výrobků. V jedenáctce se začínají objevovat prvky syntetiky, pěna u kvasnicové 13°připomíná pěnu na holení. Začínající pivní znalci se však upínají k této kultovní značce na cestě od nechutných eurosraček a věřme, že směrem k vysoce kvalitním a sofistikovaným moků. Svijany jsou tedy v současnosti jakýmsi pivem v půli cesty a i já si je někdy v hospodě dám, čímž mezi břečkami z produkce SAB Miller či Heineken volím to menší zlo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Volba menšího zla aneb Svijany a já

  1. Je to tak, už jen to ředění vodou HGB to pivo činí čím dál méně pitelným.. zde je vidět cesta k Europivu, sinusoida pitelnosti začíná již klesat.

  2. Sice nevím jak Svijany chutnaly před 20lety, ale v současnosti nepatří mezi mnou primárně vyhledávané pivo, raději dám přednost kvasnicové 12° od Bernarda (i když v Ově si pivař moc vybírat nemůže). Taky jsem zaregistroval v letošním roce výrazné rozšíření tohoto piva především tady v Ostravě a mám takový pocit, že nejen zde jsou vývěsní štít Svijanského piva k vidění stále častěji. Proto si kladu otázku nemá tento prudký růst prodeje vliv na kvalitu??? Slyšel jsem názory štamgastů z okolí Svijan, že kvalita šla dolů a raději teď pijí Rohozec. Jaké bylo pro mne překvapení když jsem zjistil, že Rohozec a Náchodský Primátor patří jednomu majiteli společně se Svijany. Takže mi to smrdí honbou za ziskem a pomalým koncem kouzla regionální značky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>