Tajný tajný

Takto se jmenuje krásná povídka Ivana Vyskočila ze 60. nebo 70. let. Jde v ní o to, že tzv. „tajný“ (v oné době se nepochybně jedná o hypotetického příslušníka STB) nemá vědět o tom, že je vlastně tajný, aby své utajení náhodou nějak neprozradil.

Dnes je všechno ještě několikrát tajnější než za bolševiků. Před nějakou dobou vycestovalo záhadně pět Čechů do neklidného Libanonu, kde byli záhadně uneseni. Proč tam jeli a co tam dělali je přísně tajné. Američané tomu poeticky říkají „classified information“. Nakonec byli vyměněni za u nás zadržovaného libanonského teroristu Fajáda. Tato transakce byla rovněž tajná. Jediné pozitivum na celé utajované události je snad to, že v tomto případě ostrouhal náš velký americký Bratr, který požadoval Fajádovo vydání do USA. Když se veřejnost prostřednictvím médií o celé této podivné věci dozvěděla, vznikl poprask. Kdo to vykecal? Naše tajné zpravodajské služby s neprůhlednými strukturami se počaly, jako se to v poslední době stává běžně, vadit mezi sebou. A jejich tajné hry a vzájemné škorpení platí samozřejmě občané, kteří o tom samozřejmě za své prachy nesmí nic vědět.

Když se český občan rozhodne vycestovat do zahraničí, sjedná si ve vlastním zájmu tzv. cestovní připojištění. To je velice výhodné. Za pár stokorun má v cizině kryté výlohy za lékařské ošetření, operace nebo dokonce i návrat do vlasti v zinkové rakvi. I v tomto druhu pojištění však existují tzv. výluky. Pojistka se nevztahuje na újmy, které vznikly např. tím, že se pojištěnec zapletl v neklidném zahraničí do místních nepokojů či občanské války. Pomezí Pákistánu a Íránu zvané dnes Balúčistán nepatří zajisté mezi bezpečné destinace a nesoudný člověk tam cestuje na vlastní pravděpodobné nebezpečí. Dvě lehkovážné české krávy si udělaly výlet do Balúčistánu a český stát vyhodil na jejich záchranu 145 milionů korun ze státního rozpočtu. Pitomci se škubají o výši daní živnostníků, handrkují se o poplatky v ordinacích a Klokánky a nakonec nabourají státní rozpočet kvůli nezodpovědným opožděným puberťačkám, z nichž se jedna hodlá dokonce do Balúčistánu vrátit! A jak jinak. Mělo to být opět tajné. Z běžného občana stát celý život dře daně a takto s nimi nakládá a plátce nemá nárok se to vůbec dozvědět. Skandální zpráva proběhla tiskem, televizí i internetem, avšak na vině byl nesporně prezident Zeman, který toto o dva dny později jen potvrdil. Dokonce nějaký Ženíšek z propadácké strany TOP 09, (dnes již BOTTOM 09) na něj za to podává trestní oznámení.

Nějak se nám ty tajnosti vymykají z rukou. Stejně jako komunisté perzekuovali vojáky základní služby za nechtěné vyzrazení „utajených“ informací o jejich útvarech v době, kdy se dalo satelitem načíst časový údaj z náramkových hodinek, současní činovníci „tajných služeb“ si stále i v dnešní době rozvinuté informatiky hrají na Jamese Bonda. Rozvědka a informační služby mají mít ve státě své místo. Jen musejí pracovat profesionálně a efektivně. A občan by měl vědět, jak je s jeho penězi nakládáno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>