Takto veru nie…..!

Tak zněl nadpis kritického článku v jistých slovenských novinách v roce 1985, který se nevybíravě vyjadřoval o koncertě skupiny Citron, kdy si její fanoušci dovolili tančit mimo vyhrazená sedadla.

Občas se něco nepředloženého stane i v jinak solidní a prolustrované hospodě.

Skoro každý týden navštěvuji jeden podnik v Hrabové, kde kolegu doučuji španělštinu. Na čepu Radegast PU a IPA z Nachmelené Opice. Tato výuka není příliš zisková. Máme dohodu, že za lekci, která se mnohdy protáhne až na dvě hodiny zkasíruji 100 Kč a dále blíže neurčený počet piv. Průměrně tak mám zhruba 150 Kč na hodinu, což sice není moc, ale sám si hispánský jazyk zopakuji a v dotyčné hospodě je celkem útulno.

Onehdy jsem však musel trochu změnit názor.

V létě funguje u zmiňovaného hostince pěkná, skoro přírodní zahrádka. Koncem minulého týdne jsme tam seděli a jaksi začal váznout přísun piv. Vedle obvyklého vrchního, který bývá hlavně v interiéru potřebně výkonný se na zahrádce objevila i nová mladá servírka. Podle jejich výkonů jsem měl podezření, že se může jednat o letní brigádnici. I kolem 18, hodiny slunce celkem svítilo a způsobovalo žízeň při probírání souminulého spojovacího způsobu, který se používá v podmínkových větách:

Kdybych to věděl, tak bych tam nešel. – Si no lo SUPIESE, no iría allí.

Zato v češtině zřídka používanou podmínkovou větu minulou, je třeba přeložit:

Kdybych to byl býval věděl, tak bych tam býval nechodil.

Si no lo SUPIESE sabido, no HABRÍA ido allí.    (Zdroj – film Knoflíková válka).

Blížila se doba odjezdu mého vytipovaného autobusu MHD a kolega neměl rozměněny peníze na můj honorář. Oslovili jsme tudíž servírku. Slíbila, že si dojde pro flek. Nějak to vázlo a tak jsem se rozhodl dát si ještě jedno pivo, které mi kolega osobně u prověřeného číšníka hned objednal.

Vzápětí nato se zjevila u našeho stolu servírka s kasou. Úkon by byl naprosto jasný a jednoduchý. Zaplatíme, a to ještě dvě piva navíc, která jsme si objednali. Situace se však začala nepochopitelně komplikovat. Oslovená pracovnice se vyjádřila něco v tom smyslu, že můžeme tedy zaplatit i později a asi na 20 minut opustila scénu. Celou tuto dobu jsme marně čekali na zamluvené škopky a já začal být nervózní, že mi žíznivému ujede i další autobus.

Nakonec se číšnice dostavila z dotazem, zdali ještě trváme na objednávce.

Toho vlahého večera jsem odjížděl z Hrabové do mého domova se dvěma přestupy, neboť jsem ve své žízni a zmatenosti omylem nasedl do jiného autobusu.

Nevím, jestli nezměním učebnu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>