Televizní pivní postřehy

Mám rád staré české filmy a televizní/ inscenace.

Jednak tak činím z nostalgie, protože mi tato činnost oživuje vzpomínky a pak, na současnou filmovou a TV tvorbu se někdy dívat ani nedá.

V poslední době mne nejvíce zajímají scény ze starých hospod a hlavně výčepů. Objevují se v nich totiž dnes již historická, v dané době ovšem pochopitelně aktuální loga někdejších, někdy i současných pivovarů.

Nejčastěji se jedná o klasická loga pivovarů Prazdroj a Staropramen. Úplně ve mne asociují časy, kdy jsem tyto značky téměř cíleně vyhledával. Jsou to však již dávno ztracené doby.

Dnes jsem v TV inscenaci Raněný lučišník z roku 1975 sledoval Janu Hlaváčovou jako hospodskou z jisté dobové restaurace U modrého orla. Na historické pípě ze 70. let visela cedule Staropramen, ale hned pod ní jsem zahlédl krásný nápis Třeboňský Regent. Přesně takové logo pamatuji z přelomu 70. a 80. let, kdy jsem tuto značku poprvé ochutnal. Bylo to vlastně mé první točené pivo, které mi můj otec v roce 1978 v jisté slavonické hospodě objednal.

V TV seriálu Chalupáři, který ČT opakuje skoro dvakrát ročně je zase možno zhlédnout logo Protivína a Březnice (dnes Herold).

Nedávno jsem v jakémsi filmu ze 70. let uviděl na tabuli stojící před vesnickým konzumem křídou napsanou nabídku: Novopacké 12°, Svijany 11°. Jak tato piva před skoro 50 lety chutnala?

Jeden díl z geniálního normalizačního seriálu Dispečer se odehrával v jakési dědinské knajpě v okolí Ostravy. A čepovali tam pivo „beskydské“, což byla zajisté tenkrát čerstvá novinka z Nošovic.

Potěšil mne také český thriller z roku 1975 nebo 1976 (na název si momentálně nevzpomínám), kde hrál nebezpečného vraha Ilja Racek. K impozantní katarzi byla v oné době použita plánovaná pyrotechnická likvidace historického centra Mostu, kde se jmenovaný vrah skrývá. Pro mne však byla zajímavější jeho zastávka na jakési chatě v Jizerských Horách, kde čepovali jablonecké pivo. Pivovar byl uzavřen v roce 1991 a dnes se ve městě Jablonci vyrábí příjemné pivko Volt.

Někdy lituji, že se nemohu alespoň na chvíli vrátit do minulosti Asi před 15 lety se mi zdál velice kuriózní sen. Seděl jsem v nějaké ostravské tramvaji, která projížděla Dimitrovovou třídou (dnes Nádražní) jenž vypadala jako v 70. letech. Údajně to byl nějaký placený zájezd do blízké historie Ostravy. Mezi oblastí, kde zhruba o 15 let později postavili paneláky a nákupní centrum Volha (dnes Albert naproti dolu Jindřich) stál ještě komplex starých budov a mezi nimi též čtyřková knajpa Severka. Později nesla tento název restaurace, která se později změnila na Nashville a dnes se jmenuje Na Plynární. Původní hospoda byla však již dávno zbourána.

V mém snu mne napadlo, že kdyby mi bylo umožněno vystoupit, mohl bych ochutnat tehdejší Ostravar. Pak jsem se samozřejmě bohužel probudil…..

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>