Už i Morava filtruje

Na filtru není nic špatného. Dokonce i cigarety jsou prý s filtrem zdravější, i když pamětníci tvrdí, že taková Partyzánka měla ty správné grády.

Před cca 30 lety bývalo filtrování piva naprosto běžné a tzv. „kvasničáky“ se na pivní scéně vyskytovaly jen velice vzácně. Zato se pivo pasterizovalo jen v případě exportu do zahraničí. Dnes jsou nefiltry normálně běžné po celé pivní alternativní scéně a filtr aby člověk pohledal, nechce-li samozřejmě skončit konzumem průmyslových sraček.

Pro obohacení trhu již některé minipivovary začaly některá svá piva dnes rovněž filtrovat. V regionu s tím začal snad už od data svého založení Avar z Hlučína. Jeho filtrované pivo je v běžné distribuci, kvasnicové na čepu hlavně v hlučínské pivovarské restauraci.

Nedávno ruku v ruce s podstatným rozšířením výroby počal pivo filtrovat i vojkovický Koníček. Původně snad hlavně kvůli plánovanému exportu do Polska, kde se dodnes na zakalené pivo dívají spotřebitelé s podezřením, v současnosti má běžně v nabídce filtrovanou 10° a 12°.

Předevčírem jsem v Šatlavě narazil na filtrovanou 12°z frýdecko-místecké Moravy. Pivo natočeno celkem slušně, postrádal jsem jen esteticky hodnotnější pěnu. Barva čirá a poměrně ušlechtilá. Říz byl tak akorát, že by se dalo bez jakýchkoliv zdravotních komplikací urazit hned pár na posezení. Chuť zůstala typická „moravská“. Přirozená hořkost s charakteristickou, celkem sofistikovanou atomatičností. Nemohu si pomoci, ale stále mi to připomíná nezapomenutelnou a záhadnou chuť Budvaru, který jsem v létě 1981 popíjel v jisté jihlavské hospodě. Slušné pivo, u kterého mi vůbec filtrace nevadila.

Myslím, že je to od Moravy zajímavý obchodní tah. Filtr může uspokojit i chronické konzervativní reptaly a navíc půllitr v Šatlavě vyjde o celé 4 koruny levněji nž klasický nefitr. Takže opět ujišťuji, že proti poctivému filtru nic nemám. Naopak jsem znepokojen. když se nám naše vláda snaží filtrovat informace.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Už i Morava filtruje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>