V Heřmanicích zatím nic nového

Je to již přes dva měsíce, co jsem byl mystifikován internetovou zprávou a přijel ochutnat nové pivo z minipivovaru v restauraci Beseda v Ostravě – Heřmanicích.

Tenkrát před Vánoci se v nekuřáckých prostorách Besedy konala jakási privátní akce, jejíž účastníci i obsluhující personál byli velice vysazeni na nedisciplinované jedince, kteří se do šantánu přišli jen něco zeptat nebo chtěli projít na WC. Pointa návštěvy byla ovšem to, že „heřmanické pivo“ bylo uvařeno v minipivovaru v Dolním Sklenově (Hukvaldy).

Včera jsem neměl moc času a kolem 13.30 jsem Besedou pouze prolétl. Uvítal jsem 1,5 l petky s kuriózní etiketou, na nichž dominovalo slovo „soutěž“. Nové pivo ještě totiž nemá oficiální jméno a mezi konzumenty byla vypsána anketa. Jak mi prozradila servírka, pivo je stále ještě vařené na Hukvaldech a výroba do prostor Besedy, kde je již prý instalováno původní zařízení právě z Dolního Sklenova je plánovaná během letošního roku. Na druhé straně jsem měl i štěstí. Před pár týdny známí ostrouhali, neboť heřmanicko-hukvaldské bylo v té době všechno vypito.

Každý začátek je těžký, tak mějme trpělivost. Jinak musím konstatovat, že mok zatím jen pomalu se zavádějící má svou osobitou chuť, což je v této branži velice pozitivní faktor. Hned při prvním doušku jsem si vzpomněl na svou návštěvu Besedy 20. prosince, kdy jsem koštoval předchozí várku tohoto piva. Hořkost nikterak výrazná, ovšem svébytná originální chuť, dokonce bych řekl s lehkým dotekem ostravarského charakteru, který, alespoň podle mne dodává této značce jakýsi punc příslušnosti ke slezské části našeho města. Pivo z Besedy se velice dobře pije, projevuje se však u něj bolest mnoha současných láhvových či petkových piv – dost nestabilní pěna, která rychle zmizí a mok pak v půllitru při své celkem výrazné zakalenosti nevyhlíží extra esteticky. Při popíjení případné čepované verze je tak zážitek mnohem příjemnější.

Jinak však spokojenost. Očekávám, že při přesunu výroby se chuť trochu změní, pevně však doufám, že zůstane i nadále takto osobitá. A hlavně – už aby to bylo.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>