Václav se letos povedl

Svatováclavské slavnosti u Zámečku v Zábřehu jsem několik sezón zmeškal. Od roku 2015 to bylo z pracovních důvodů, loni, ač byla jakási komornější slavnost inzerována, jsem nakonec našel jen skoro prázdnou zámeckou terasu.

Avšak letošek důstojně navázal na vytvořené tradice. Přišel jsem na místo děje v úterý kolem 15 hodin. Vstup byl zdarma a na akci se dalo přijít mnohými neuzavřenými cestami. U hlavních vstupů byly sice postaveny stany hygienické mafie a jejich osazenstvo zkontrolované hosty označovalo náramky, nicméně v prostoru slavností jsem takto okroužkované jedince skoro nezaznamenal.

Prošel jsem plochu a registroval jednotlivé stránky. Většina zúčastněných pivovárků pocházela z našeho regionu. Nicméně se objevili i přespolní účastníci. Velkou radost mi udělal Malý Janek z Jinců. Navíc u jeho stánku obsluhoval sám sládek Petr Neumann. Dal jsem si jejich lahodnou 10°, která vyhrála ve své kategorii jakousi celostátní soutěž. Dozvěděl jsem se, že pivovarská restaurace za Babišiády nebyla zavřena ani jediný den. Toto je ten příkladný postoj vůči zlu a bezpráví! Rozhodl jsem se, že hnutí Otevřeme Česko – Chcípl pes dám svůj hlas ve volbách. Ochutnával bych dále, ale čeká mne ještě spousta dalších podniků.

No vida! Konečně zase vidím Paličáka. Jejich 11°je kvalitní, ale trochu přiteplená. Tak zapíjím svěžím Kancem z Břeclavi.

Za pouhých 20 Kč je možno zapůjčit si 0,3 l skleničku. Uvnitř areálu jsou umístěny „kašny“ na jejich průběžné vymývání. Organizátoři opět mysleli na vše.

Po zpěvačce Hrůzové přichází na scénu letitá kapela Speciál, s níž dlouho zpívala Věra Špinarová. Teď s nimi zpívá Dasha a nesmrtelný Petr Němec. Celkem slušný komerční bigbít s kvalitním ozvučením.

Dávám si Svatováclavský ležák od Antoše a stejnojmenný 15°speciál z Rohova. Jsou to věru chutné moky. Nabídka je lákavá, ale strategicky vynechávám značky, které znám a mám možnost je konzumovat i mimo tuto slavnostní akci. Nejdelší fronta se mi zdá před krmelínským svatostánkem, který nabízí piva ochucená a dokonce jedno zelené.

Využil jsem vzácné příležitosti blíže se seznámit s jediným zahraničním pivovarem. Byl to Weiherer z mého oblíbeného Francka (Franken). Co jiného, než řízný rauch? Trochu bledší barva a nižší uzenost než u ikonické Schlenkerly, ale jinak pohoda. Stejně mi chutnal i jejich docela vyčeřený Landbier a na závěr jsem si dal výživný polotmavý Weizen Bock.

Bohužel mne čeká ještě zkouška v centru Ostravy, tak již kolem 18 hodiny areál opouštím a jdu na tramvaj.

Letos se Sv. Václav vydařil. Bylo to mimo jiné i kvůli skoro letnímu počasí. Při tom to pivko doslova klouže do krku. Jídlo, pivo, kvalitní zábava. Sice na můj homofobní vkus trochu moc lidu, ale na druhé straně je dobře, že si lidé ještě neodvykli dobře se bavit.

Tak už si podobné akce nenechejme ukrást!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>