Vítej zpátky Karle!

Mnohé pivní značky ve mne vyvolávají silné asociace. Jednou z nich je někdejší karlovarská 11°Karel IV.

Má dávná láska kdysi v roce 1982 odjela na spářku do Karlových Varů a vrátila se nadšená místní jedenáctkou Karel IV. Nebylo důvodu jí nevěřit. O čtyři roky později jsem měl poprvé příležitost jednoho lahváče ochutnat. Pivo velice pěkně vonělo, ale zdálo se mi na jedenáctku dosti vodnaté. O dva roky později jsem se do KV vypravil opět a to jsem okusil i lokální 12° Dukát a v láhvové verzi též tmavou 11°Lord.

V roce 1991 jsem v tomto lázeňském městě služebně pobýval skoro dva měsíce. Pamatuji si na mé pěší cesty z příměstské Staré Role na kopec Jelení Skok, kde jsem pracoval jako hudebník. Ráno začalo zhruba v 10.00 několika krušovickými tmavými 10°, pak zhruba pětikilometrová cesta byla zpříjemňována v pár vybraných hospodách právě Karlem IV. Na Jelení Skok jsem povětšinou docházel již ve značně povznesené náladě…

Karlovarský pivovar postavený počátkem 17. století byl zrušen v roce 1729 při rozvoji lázeňství. Prý existence pivovaru poblíž zřídla měla na notorické pijáky léčivé kyselky negativní vliv (???). Novodobý pivovar byl postaven roku 1879. Během 20. století se několikrát modernizoval a v roce 1990 dosáhl ročního výstavu 250 000 hl. Nicméně nová éra pivovárku nepřála. V 90. letech zůstal v majetku Plzeňských Pivovarů a.s., které v něm nejprve zrušili výrobu originálních piv (nepomohla ani renesance „minerálního piva“) a nakonec jej úplně uzavřely.

O to více mne potěšila zpráva, že v KV se pivo zase vaří. Tentokrát ovšem v bývalé výrobně světoznámé Becherovky. KV jsou dnes městem, kde češtinu lze slyšet pouze vzácně. Proto také současné karlovarské pivo Karel IV. patří mezi značky s vyšší cenovou hladinou. Karel je plněn též do 0.33 a 0.5 l lahví a to hned v několika verzích. Světlá nefiltrovaná 11°má s někdejším Karlem IV. pramálo společného. Jedná se o poctivý kvasničák, kde zrovna přítomnost blahodárných kvasnic je v chuti tou nejvýraznější složkou. Při degustaci jsem si dojatě vzpomněl na pionýrské doby našich prvých minipivovarů. Polotmavá 12°má podobný charakter, avšak je v ní cítit poněkud výraznější hořkost a pivo je příjemně „zakulacené“. To by nebyla pravá IPA aby nebyla celá provoněná aromatickým americkým chmelem. A přesně to platí i o svrchně kvašené karlovarské 14°.

Karel IV je momentálně k dostání u Segala. Sám šéf se vyjádřil, že uvažoval i o sudu, ale při cenách KV piva by bylo v Ostravě téměř neprodejné. Ale stejně – Vítej zpátky Karle!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>