Kdo nesnese je CYP!

Čím to je, že někdo může chlastat denně ve velkém a zjevně to na něm není poznat zatímco jiný je po třech pivech na šrot? Jak jinak – je v tom opět chemie!

Lidé mongoloidní rasy snesou mnohem méně alkoholu než třeba Indoevropané. Pro vysvětlení: k této rase se řadí Skandinávci, Slované, Bulhaři, Kavkazané i cikáni. Češi obecně mohou pařit bez větších zdravotních následků, zatímco Japonec nebo Korejec se po večeru, kdy pozřel pár piv a nedejbože i pár půlek trápí někdy i několik dní. Odborně se tomu říká alkoholdehydrogenáza. Není ovšem všechno jen v rase. Nedávno objevili vědci speciální cytochrom (široká řada enzymů, které katalyzují oxidaci organických látek), který prý napomáhá k horší toleranci alkoholu. Kdo má v sobě cytochrom CYP 1N1 má s pitím problémy a zřejmě nemůže chodit na pivo tak často jako jiný zdravý člověk. Nešťastníci! Můj bývalý spolužák trpěl lupénkou a pak se prokázalo, že je alergický na chmel!

Osoby postižené enzymem CYP 1N1 mají tedy handicap. Toho si však samozřejmě všimly lékařské kapacity formátu zapřísáhlého nepřítele všech toxických substancí Dr. Nešpora a v jejich trapně střízlivých mozcích se jim zrodil šílený plán hodný pověstného doktora Mengele. Co tak zasáhnout do genetiky a enzym CYP 1N1 implantovat do nevinného organismu hned po narození nebo ještě lépe v prenatálním období? Takovýto jedinec se přímo narodí s vrozeným odporem k alkoholu a nikdy v životě nebude chlastat. Nebo to někdy zkusí a šeredně na to doplatí!

Takováto strategie je však evidentně krátkozraká. Když nebude konzum, upadne výroba. Omezí se tak rapidně i počet pracovních míst. Nezaměstnaní budou v depresi a začnou chlastat. Brzy však skončí, protože někdo se šťáral v jejich genech a oni nesnesou. Místo milosrdné opilosti budou zažívat nepříjemné stavy závratí, nervových třesů a žaludečních problémů. Tak se dají na tvrdé drogy nebo skončí sebevraždou.

Člověk se údajně odlišuje od zvířat svou schopností se ožrat. Proto mu v této povznášející činnosti nebraňme! Bude šťastnější, ekonomika bude vzkvétat a nedojde ani k obávanému přetržení potravinového řetězce. Chceme i nadále lámat rekordy v počtu uražených piv! Kdo nesnese je cyp!!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>