Zapíjení času

Jako každý rok dvakrát opět přišla změna času. Od jara 1979 si vždy v březnu a v říjnu (dříve v září) nelogicky a protipřírodně posunujeme astronomický čas o hodinu tam a zpět.

 

V době přechodů jsou zmatky. Vlaky mají zpoždění, ty na kratších trasách nemusí jet vůbec nebo naopak vyjedou dvakrát po sobě. Jestliže je časový posun mezi Střední Evropou a Novým Zélandem oficiálně 12 hodin, díky letnímu času tomu tak de facto nikdy není a rozdíl činí 11 nebo 13 hodin. Kdysi jsem se na letišti v Los Angeles ptal u přepážky zda-li se přes víkend přešlo v USA na letní čas, neznal jsem však anglický výraz pro tento fenomén (Daylight saving time) a při vyslovení sousloví Summertime začal zřízenec hvízdat motiv ze známé Gershwinovy ukolébavky.

Ačkoliv odborníci tvrdí, že letním časem se ušetří energie v řádech desetin procenta, každoroční rituál probíhá stále. Mnozí reptají a brojí. Jistého odbojného pekaře, kterého změna času donutila vstávat v pozdních nočních hodinách nakonec umořila k smrti. Pro pivaře a hospodské povaleče je však letní čas požehnáním. V říjnu mohou popíjet o hodinu déle, v březnu jim zase o hodinu dříve otevřou jejich oblíbený bufet. V každém případě změna času je pádným důvodem se tématicky a nezřízeně ožrat. Pamatuji jak v roce 1584 České země oficiálně přecházely z juliánského na gregoriánský kalendář, který ostatně používáme dodnes. Náhle z kalendáře zmizelo celých 11 dní, což byla zajisté oprávněná motivace k devastačním oslavám. Zavádění této převratné novinky se v historii pochopitelně neobešlo bez komplikací. V některých zemích platily souběžně kalendáře oba, Švédsko hodlalo od roku 1700 vyrovnat časový rozdíl rušením přestupných roků což by však trvalo asi 40 let. Švédové se nestačili divit a pili…

Letíte-li na západ (ptactvo létává zpravidla na jih či na sever), váš den trvá o několik hodin déle. V Nepálu mne zarazilo, že hlavní televizní zprávy CNN začínají vždy ve třičtvrtě (časový posun od Evropy 7 hodin 45 minut). Při přeplutí datové čáry mi zmizel ze života celý den – 13. říjen a já jsem nemohl ani oslavit svátek Renaty. Čas sám o sobě a zejména díky nejrůznějším umělým regulacím s námi dělá psí kusy. Naštěstí máme vždy možnost vykompenzovat jeho nevyzpytatelnost dobrým pivem!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>