Zenke konečně v Ostravě

Pár měsíců to trvalo, ale už je to tady!

Je to pár let, co jsem vystoupil z poetického motoráku na louce, do níž byla zapíchnutá cedule s nápisem ŽENKLAVA.

Tam by pivovar hledal jen málokdo. Přesto jsem už tenkrát měl na paměti, že v onom regionu vzniklo v roce 2005 a 2006 hned několik minipivovárků.

Kopřivnický Lašský Vulkán vařil v areálu uhelných skladů a své pivo distribuoval do Katolického Domu a do pivnice U Žáby (Žabáka). Na pár měsíců se Vulkán objevil i v ostravském Kenkenu. Zajímavé, že jsem v onom moku cítíval rozpuštěný B komplex.

O pár měsíců později začal v Příboře vyrábět chmelový nektar někdejší major čs. letectva Richard von Lichtenberg. Pivo ovlivněno příborským rodákem S. Freudem bylo chutné, leč nevyzpytatelné. Po několika letech pivovar své sídlo natrvalo opustil a já si romanticky představoval, že jeho provozovatel se opět vrátil ke svým MIGům.

Nádherný býval Městský pivovar ve Štramberku s lahodným Trubačem. Budova snad stále slouží svému účelu, jen nabízí cizí pivní značky. Naposled v roce 2020 jsem tam dokonce popíjel varnsdorfského Kocoura..

Za zmínku stojí i současný Olbrew v Sedlnici.

Když jsem tenkrát během setmělého únorového odpoledne sestupoval od luční cedule do setmělé Ženklavy, ani jsem nevěřil, že by se tam zrovna vařilo pivo.

Nakonec vše dobře dopadlo, ochutnal jsem tehdejší vzorky a po setkání s velkosběratelem pivních etiket ing. Kozlem jsem se ve zdraví a pohodlí dostal zpět do Ostravy.

Již asi před rokem jsem zaslechl zvěsti, že Zenke se má čepovat v Ostravě Porubě.

Telefonicky jsem vyzpovídal majitele ženklavského pivovaru, který mi sdělil, že je to v plánu.

Loni na podzim jsem pátral na určeném místě naslepo, ale nezaznamenal jsem žádný úspěch.

Až před týdnem jsem vstřebal informaci, že pivnice Zenke už byla otevřena a že se nachází v 5. porubském obvodu hned vedle tradiční republikánské pivnice Parlament.

S rutinovaně vypěstovanou žízní jsem včera dotyčný lokál služebně navštívil.

Hospůdka střídmá, útulná, ale o půl šesté odpoledne úplně prázdná. Později jsem si všiml, že pár hostů posedává venku.

Na čepu hned 5 druhů ženklavského piva.

12° ležák s poctivými 5 % alkoholu hluboce hořký, hustý, doslova příslovečný tekutý chléb. Lehce jinotajný charakter vyžaduje opakovanou konzumaci, aby rozšířil arsenál příslušných přívlastků.

Piva polotmavá tzv. „vídeňská“ degustuji většinou jen z profesionálního hlediska, čili je cíleně nevyhledávám. Ženklavská polotmavá 11° však byla celkem chutná a osvěžující.

11° APA California poplatná své kategorii. Na můj vkus hodně chmelená až štiplavá. Znám však hodně pivařů, kteří tuto příchuť upřednostňují.

O to větším překvapením byla pro mne 14° IPA America. Opět truňk hutný, svěží, který evokuje fantazii pro definici chuti. Kvalitní dílo.

Na závěr jsem okusil 13° Apu Crystal. Zajímavá kombinace aromatického chmele s karamelovým sladem.

Nakonec do interiéru pivnice pár hostů dorazilo. Hospůdka je otevřena pouze pár týdnů, tak věřím, že si svou klientelu, i vedle zavedené konkurence najde.

Tak pojďme houfně pivovar Zenke podpořit!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>