Tajemná Rosvelda

Theodore Roosvelt byl 26. prezidentem USA.

Jeho vzdálený příbuzný F.D.Roosvelt pak prezidentem 32.

Rosewell je městečko v Novém Mexiku, u něhož údajně 2.7. 1947 ztroskotalo UFO s mimozemskou posádkou.

A Rosevelda je ostravská, pro mne donedávna poněkud obskurní pivnice.

Kolem dnešní Rosveldy ve Vítkovicích jsem chodíval už někdy v 90. letech, ale nikdy jsem tam nevstoupil. Myslím, že to bývala jedna z prvých ostravských hospod, na které se déle než před 20 lety objevilo logo pivovaru Svijany.

Často jsem se na Rosveldu díval z tramvaje. Její dveře byly stále zavřené a nepamatuji si ani, že bych někdy někoho viděl do něj vcházet či z ní vycházet.

Dnešní Rosvelda má přelepena okna reklamními plakáty pivovarů, takže není dovnitř vidět. Neprůhledné dřevěné dveře, informační cedule ohledně provozní doby umístěna bokem na nevýrazném místě.

Možná jsem si Rosveldu schválně démonizoval. Připadala mi blízko gigantického průmyslového areálu docela tajuplná. Co se stane, když vstoupím? Bude uvnitř denní světlo?

Vzpomněl jsem si na temný hotelový bar v indickém Cochinu, kam jsem vlezl z prosluněného města. Asi dvě minuty, než se mi zorničky náležitě akomodovaly jsem rozeznával jen obrysy bílých postav a očekával, odkud přijde rána.

Jaká je asi klientela Roseveldy kolem poledne? Bezdomovci, notorici, cigání?

Vedle je sice služebna policie, ale co když je pod svícnem tma?

S plnou hlavou roztodivných úvah jsem vzal za kliku. Neocitl jsem se přímo v lokále, ale v jakési předsíni. Až další dveře vedly do interiéru Rosveldy.

Překvapilo mne nejen denní světlo (nalepené reklamy je naštěstí propouštěly), ale i celkem útulné prostředí. Místnost pro asi 20 lidí byla jen lehce obsazena. Výčep s jediným štamgastským stolem se nalézal za rohem.

Bylo mi ihned sympatické, že v hospodě jsem byl zdaleka nejmladší. Dokonce jsem měl podezření, že normálně je zde povolen vstup jen osobám nad 70 let.

U jednoho stolu čtyři důchodci hráli karty. Vedle se zase dva osmdesátníci bavili o hřbitově:

„Ta firma, co mi za 1300 Kč slíbila rekonstrukci nápisu na náhrobku byla podvodná. A tak jsem šel do blízkého kamenictví a tam mi za 37 000 vyrobili náhrobek úplně nový. A z mramoru. Tak jak se, Zdeňku půjdeš podívat na hřbitov, budu mít už úplně nový hrob..“

Věkově příznivá hospodská mi zakrátko donesla půllitr se svijanskou 13°. Všiml jsem si, že v létě zřejmě funguje i zahrádka.

Takže Rosevelda je nakonec fajn.

Škoda, že už ty Svijany jsou čím dál méně chutné….

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>