Zrození Trolla

Konečně jsem se dočkal. Celou dobu jsem dostával pouze neurčité informace, ale nakonec se to povedlo.

Do Skákavého poníka jsem se stavil na vydařeného Märzena od Žíznivého  Dromedára. Zdařilá oblíbená 14° přišla k chuti po vydatném asijském obědě. Trochu mne zarazilo aktuální datum. Tento styl bych očekával spíše na jaře, avšak dnešní technologie umožňují výrobu celoročně.

Jako pivovar měsíce října Aliance PIV byl určen podnik v Malešově. U Poníka jsem však jeho pivo již zmeškal. Přesto jsem se jen tak pro kontrolu stavil do vedlejšího klubu Hobit. Docela slušný výběr značky Qásek. A pak jsem objevil cizí logo. Graficky jednoduché, leč výmluvné. Troll. Druhý heřmanický minipivovar, který se již nějakou dobu rozjíždí. Pár várek již bylo uvařeno a následně vypito představenstvem podniku. Teď se výrobek konečně dostal mezi lidi. Ve FM U kocoura je údajně na čepu již třetí týden.

Jedná se o světlou 13°- čili druh, který mne docela zajímá. Nejprve jsem ji ochutnal v 80. roce z produkce Chodovaru, pak jsem našel tu ze Svijan, velice mne chutnala sv. 13° z Držovic. Jeden ze sládků – Brazilec Giovanni McDonnald mi přímo při degustaci podal vysvětlení. Třináctka je pouze mimořádně, byl nějaký problém se scezováním.Jinak je v plánu světlá 11°. Tak to vidí majoritní akcionář, který údajně i vlastní frýdecko-místecký šenk. Co s pivem pak? Do Hobitu asi ne, neboť ten má svoje extra hořké. Jedině snad zakrýt nějaký výpadek. Takže nabízet hospodám a hledat odběratele. Samozřejmě, že to bude i o ceně.

Giovanni by chtěl logicky sortiment rozšířit, ale zatím je to pouze v plánu. Na trollské 13° je vidět, že ji vařili zkušení sládci.Pivo chutné s vlastním osobitým rukopisem. Jen se mi chvílemi zdálo, že z něj trochu trčí alkohol. Ale možná, že jsem si to pouze vsugeroval. Chtělo by to hlubší seznámení.

Kdyby mi někdo před 30 lety řekl, že budou někdy v Ostravě Heřmanicích hned dva pivovary, asi bych ho označil za Julese Verna na třetí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>