Zrušme rodná čísla!

Naše státní orgány nelení. Každou chvíli přijdou s nějakou převratnou kravinou.

Sotva jsme vstřebali hrozbu fatálního ohrožení státu ze strany ruských (sovětských) agentů a na čas utichla horečná diskuze kolem nových vln zavádění EET, přichází vláda a jiné pomazané instituce s další prospěšnou inovací. V blízké budoucnosti mají být zrušena v občanských průkazech rodná čísla. Důvod je nasnadě: Podle číselného desetimístného kódu je totiž možno identifikovat pohlaví a datum narození držitele. Zatímco v současnosti pohlaví jedince opravdu často nelze odhadnout vizuálně (nejedná se jen o tzv. „třetí pohlaví – v USA, kde jsou již ve svých genderových fabulacích mnohem dále rozeznávají prý až 50 druhů nejrůznějších sexuálních identit), věk lze z rodného čísla vyčíst. Co na tom, že datum narození je čitelně na občance vytištěno, GPDR a utajení dle velemoudrých směrnic EU se prostě nesmí obcházet!

Samotné rodné číslo je opředeno matematickými záhadami. Funguje u nás už od roku 1946 a od roku 1954 neprodělalo větší reformu.  Lehce zakódovaně prozrazuje datum narození a pohlaví (osoby ženského pohlaví mají ke kódu měsíce přičtenu číslovku 50). Když sečteme číslice zvlášť na sudých a lichých pozicích, konečný součet je pak údajně dělitelný jedenácti. Připomíná mi to řetězec amerických pivnic Hooters, jejichž nápojové a jídelní lístky nařezané na proužky, slepené a přehrávané magnetofonem pozpátku prý odhalují tajemství života.

Vedle možných povinných výměn osobních dokladů (řidičáky se měnily v poslední době už několikrát) s absencí r.č. na O.P. přicházejí i jiné zmatky. Pro výplatu důchodů nebo sociálních dávek bude zřejmě nutno k občance doložit i rodný list. Na rodných listech staršího data vydání se však rodná čísla nevyskytují. Čekají nás opět zmateční doby, kdy úředník neví roupama co by….

Tento návrh zákona vyšel už před několika lety z pera někdejšího ministra vnitra Radka Johna (i když se nabízí džon, čti jón), funkcionáře někdejšího politického seskupení Věci Veřejné, které by se však spíše podle podobných vzniklých paskvilů mělo jmenovat Věci Tajné. Alespoň je v královsky placené sněmovně o čem diskutovat. Zatím se platnost tohoto šíleného nařízení má odložit o tři roky. Koza se nažere a kde vzít a nekrást?

Občanka bez data narození by též zkomplikovala perlustrace ve výčepních zařízeních. Stačilo by pak čestné prohlášení mladého pivaře, nebo by se muselo k pípě chodit s rodným listem? Nebo by se mohly zrušit i celé občanky. V UK je nemají a přesto tam teče pivo proudem….

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>