0,47 l

Slyšel jsem o tom už kdysi v českém demokratickém pivním pravěku. V některých hospodách se prý tenkrát objevily ceníky točeného piva, které udávaly cenu za 0,48 l.

Dle mého bystrého úsudku toto mělo omlouvat záměrnou i náhodnou podmírovost.

Už tenkrát jsem měl jasno. Dokud nelze zabezpečit výčepní sklo s ryskou 0,48 l, je toto jednání naprosto nepřípustné a v rozporu s obchodním zákoníkem.

Uplynulo mnoho let a nepochopitelný nešvar se počal objevovat zase.

Narazil jsem na to před lety v Brně v jedné příjemné restauraci, kde mimo jiné čepovali i Novoříšské pivo z Hladova a u točeného Pilsneru Urquellu měli uvedenou cenu za 0,47 l.

Přímo z podniku jsem kontaktoval organizaci ČOI.

Musím konstatovat, že si můj telefonát na příslušné instituci přehazovali jako horkou topinku. Nakonec asi zdánlivě nejkompetentnější osoba mi sdělila něco ve smyslu, že toto jednání je přípustné, ( zřejmě jde o nesprávně pochopenou svobodu podnikání) a když přijde kontrola z ČOI může nabrat kapalinu do odměrného válce a hospodského tímto způsobem usvědčit z nepoctivosti.

Špatně!

Já jako zákazník mám PRÁVO zkontrolovat správnou míru piva (i jiných nápojů), za kterou si platím podle oficiální RYSKY. Nejsem povinen nosit sebou do knajpy odměrný válec a jestliže shledám hladinu objednané tekutiny pod rysku, nenechám si zlotřilým personálem vysvětlovat něco ve smyslu, že centimetr je ještě v objemové normě.

Možná, že se jedná o nějakou novou fintu Prazdroje, která má pomoci i při enormních cenách ještě více okrást spotřebitele. Toto totiž může napadnout jen ignorantského a bezskrupulózního zloděje.

Zrovna dnes jsem takovouto cenu piva zaregistroval na vystaveném nápojovém lístku před někdejší hospodou U Džbánu. Já se však nechodím do hospod hádat, a tak takové podniky nenavštívím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Listy UTOPIJE a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>