Černý Medvěd

Cestu do Jablonného nad Orlicí jsem plánoval skoro dva roky.

Při ranní cestě vlakem je nutno dvakrát přestupovat a někdy na sebe přípoje nečekají. V České Třebové měl Ostravan jen 10 minut zpoždění, leč přípoj směr Ústí nad Orlicí bez varování ujel. Po mé inspekční návštěvě Faltuse jsem se opět ocitl na nádraží. Avšak jestli vlak do Prahy bude mít více než 15 minut zpoždění, opět mi v Ústí nad Orlicí může přípoj ujet. Co takhle autobus? Běžné logistické problémy na cestě k plánovanému cíli.

V Jablonném nad Orlicí jsem nikdy předtím nebyl. Moje manželka se tam někdy kolem roku 1971 učila v někdejší filiálce Tesly Lanškroun. A nejbližší pivovar snad býval až do poloviny 90. let právě v Lanškrouně.

Dům u Černého Medvěda nebylo těžké najít. Budova pochází z konce 16. století a restaurace vypadá velice útulně. Odpoledne bylo venku celkem teplo, takže větší část hostů seděla na zahrádce.

Desítka slušná, střední hořkost a příjemné chlebové doznívání. Na druhé straně dvanáctka byla hořká naprosto dostatečně. Klasická spodně kvašená piva, která nezklamou, avšak ani neupoutají žádnou mimořádnou pivařskou pozornost.  Bylo na čase okusit místní weizen. Pšenice byla v každém případě osobitější než předchozí vzorky. V počátku obligátní banán, avšak poutavě přecházející do citrusových, skoro tutti frutti tónů. Spousta lahodných vůní, spíše nasládlost než kyselost, konzonantní závěr.

Na konec to nejsilnější. 16° porter. Tady jsem si opravdu pochutnal. Spíše mi mok připomínal čistokrevný stout, avšak rozumím, že oba druhy jsou dosti příbuzné. Jemná praženost, suchý střed, avšak i jemné nasládlé alikvoty. Hutnost i alkoholická dostatečnost. Tak chutný porter jsem již dlouho nepil.

Při návratu na nádraží jsem si všiml reklamy na pivo Letohradský Jelen. Vaří se údajně v Žamberku, avšak čepují jej přímo v Letohradu. Volám zmíněné telefonní číslo. Škoda. Pivo se sice vaří, avšak v letohradské pivnici se už nečepuje. Podnik byl uzavřen pro absenci vhodného personálu. Další oběť hospodářské konjunktury. Tak snad v Hradci nebo v Pardubicích. Ale to bude cíl až další pivní výpravy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>