Domovarnický pravěk

Včera jsem sledoval archivní pořad čst, z roku 1989, který se jmenoval „Chalupa na Horách Kavčích.“

Čeština má velmi tvárný slovosled. Normálně jsou to Kavčí Hory ( někdejší sídlo ČeskoslovenskéTelevize ), obrácený slovosled spíše odkazuje na nějaké jazyky románské.

Nicméně. Překvapivě jsem zaregistroval starou informaci, která jde zřejmě i těžko dohledat na internetu: Domovarníci už u nás fungovali již v 80. letech.

O tomto jsem již tenkrát před cca 32 lety něco tušil. Chalupář ing. Polák na svém letním sídle v Orlických Horách již  v oněch časech vařil pivo! V krátké reportáži, ve které vystupuje ikonický trumpetista z Banjo Bandu Ivana Mládka Géza Gerendáš  se marně snaží někde v dotyčné lokalitě sehnat pivo v jakékoliv formě.  Jeho snaha je konstantně provázena mantrou že: „Ing. Polák se směje.“

Ing. Polák se pokoušel vařit vlastní pivo již od roku 1979. Údajně mu obětavě pomáhal tehdejší ředitel jihlavského pivovaru. Homebrewing tak probíhal v disentu asi deset let a jedním z mnoha konzumentů býval prý i pozdější prezident Václav Havel-

Zajímavé je, že pivo se tenkrát jmenovalo Rampušák – stejně jako výrobky z nedaleké a dosud činné Dobrušky. Asi se v oné temné komunistické době na ochranné známky moc nehrálo.

Možná, že tenkrát provozovali takřka nelegální výrobu už i jiní progresivní domovarníci. Přesto aktivity ing. Poláka – jednoho z průkopníků českého Homebrewingu stojí za zmínku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Domovarnický pravěk

  1. Jo jo, to bylo asi v každé době, že někdo se spokojil s pivem zakoupeným z obchodu a někdo si prostě musel uvařit pivo sám, aby měl pocit svého štěstí. Akorát že tenkrát se určitě neorganizovali a nedělali si vzájemné degustace. Strejda měl na chatě svoji udírnu, to je něco podobného, je tam ta radost, že si něco umíš udělat sám. A mimochodem, maso ze strejdovy udírny bylo naprosto excelentní, s kupovaným uzeným se nedalo vůbec srovnat. A k tomu vychlazená Plznička, tenkrát ještě velmi povedené pivo, letní idylka na Hracholuskách. To je kousek za Plzní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>