Spláchněte hořké časy!

Které to jsou? V poslední době se mi zdá, že asi všechny.

Nová 10° z Nošovic se jmenuje Ratar (palindromicky se dá číst ve stejném znění i pozpátku). Její výroba nejspíše reaguje na situaci v naší zemi v posledních třech měsících, kdy nastal neskutečný bordel, obyvatelstvo bylo decimováno strachem a z ústavy se málem stal cár bezcenného papíru.

No nic. Časy nám údajně zase sládnou, ale některé pivovary stále sázejí na zvýšenou hořkost. Ratar je pivem skutečně hořkým. Je chmelen odrůdou Polaris, která je zřejmě mnohem více hořká než aromatická. Při prvním napití se  mi na sekundu vrátila asociačně vzpomínka na Radegast před cca 35 lety. Jako bych ve zvýšené hořkosti cítil i ten onehdy charakteristický tekutý chléb, jímž se nošovická piva tenkrát vyznačovala. Při dalších doušcích však bohužel tato idyla zmizela a zůstala jen silná hořkost. Ta naštěstí není jen pelyňková, ale poměrně dobře se pojí s ostatními chuťově – aromatickými složkami nápoje. Závěr a doznívání pouze krátké bez odkazu na kvásek nebo čerstvý chléb. Jinak se Ratar popíjí celkem obstojně.

Milovníci nepříliš alkoholicky silných, a hlavně hluboce hořkých piv by si zde mohli přijít na své. Výrobce udává hořkost dokonce 50 IBU. Jako experiment zajímavé, uvítal bych však poněkud širší degustační spektrum.

Když přemítám o současné módě kyseláků napadá mne, zda-li se neblíží éra piv slaných. Možná by stačilo přidat pár lžiček soli do gose, nebo vařit z mořské vody.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Spláchněte hořké časy!

  1. Tady u nás na Karvinsku, v dohledu nošovického komína, byl Radegast Ratar v prodeji už v létě 2019. Poprvé jsem ho zaregistroval a ochutnal snad v červenci 2019. Když jsem poprvé vědomě ochutnal pivo s chmelem odrůdy Polaris, tak mi moc nejelo. Možná unáhleně jsem si usmyslel, že se pivu s tímto chmelem budu vyhýbat. Ratar si však, jednou za čas, na žízeň dám. Volit budu ležáčky a ejlíky z minipivovarů, ale Ratarem s vyšší hořkostí v nouzi nepohrdnu.

  2. Jsem rád za vcelku pozitivní recenzi na Ratar. Poslední dobou všude vidím prezentaci tohoto piva jako novinku, ale v Globusu v Čakovicích už jsem ho sehnal někdy v listopadu, asi měl nějakou exkluzivní smlouvu s Radegastem. Ale teď už se dostává i ve formě sudového piva do hospod. Je to trochu jiná chuť piva než co nám nabízí běžný pivní sortiment v obchodech a jsem za to moc rád, nemám rád europivní bezpohlavní výrobky. Myslím, že Ratarem tento pivovar důstojně oslavil 50 let své činnosti a jestli jsem za něco komunistům vděčný, tak za to, že postavili Radegast. Na závěr vzkaz pro předsedu KSČM – VOLIT VÁS STEJNĚ NIKDY NEBUDU :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>