Smíchovské torzo

Staropramen mi dost chutnal počátkem 80. let.

To jsem si vychutnal i lahváč. O něco později jsem v Praze pil raději Kozla, avšak takový dobře ošetřený Smíchov U modré hvězdy nebo U váhy byl rovněž velice přijatelný.

V druhé polovině 80. let se děly jakési změny a Staropramen dostával nějakou jinou chuť. Takovou ořechovo – mandlovou. Nebylo to tak evidentní jako u tehdejšího Regenta, ale přece. A v letech 90. jsem se pomalu začal této značce vyhýbat. V roce 2010, kdy jsem byl ze svého bytu unesen do krušovického pivovaru, abych se jako zástupce svobodných médií účastnil místního sebemrskačství, kdy dotyčný podnik převzal od destruktivního Radebergeru rovněž destruktivní a navíc expanzivní Heineken, byla nám nabídnuta degustace asi 7 „desítek“. Nejvíce mi chutnala ta od Herolda, tehdejší „nové“ Krušovice šly celkem překvapivě vypít, obával jsem se pochopitelně Gambrinusu, ale nejodpornějším patokem se ukázal být bohužel právě Smíchov. Jako by do onoho výčepního „piva“ někdo dodal lžíci cukru a starou citronovou šťávu. Fujtajbl!!!

Od té doby jsem myslím okusil jen smíchovskou pšenku a jednu polotmavou nefiltrovanou 13°, která mi docela jela, avšak myslím, že to bylo spíše způsobeno určitou euforií, kdy jsem ve veselém rozpoložení pár oněch piv proložil asi sedmi vodkami.

Včera jsem v knajpě U Mikesků dal obligátně jeden Ostravar a pak už jsem zřejmě nevěděl, co roupama. Na čepu byla nefiltrovaná smíchovská 11°. No co. Tak to vyzkoušíme.

Půllitr natočen solidně, jinak žádný zvláštní chuťový zážitek, což mi opět připomnělo, jaké se stalo z bývalého kvalitního podniku neosobní torzo. Samotný mok nebyl nakonec úplně nejhorší – žádná průmyslová pachuť, vlezlá prázdnota nebo odér potuplovaného pastéru. Byl jsem dokonce schopen vyprázdnit sklenici bez pocitu osobní frustrace. Na žízeň jakžtakž, jinak celkem nuda.

Molochové velkovýrobny mne nepřelstí. Se zadostiučiněním však sleduji, jak se snaží podlézat vkusu pravých pivařů a občas vyrobit nějaký ten ne úplně komerční „speciál“, což bývalo tak před 15 lety nemyslitelné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Smíchovské torzo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>