Horko v Amsterdamu

Toho dne bylo i na severu Holandska asi 30°, tak jsem dorazil do Wildemana značně žíznivý.

Na začátek by to chtělo něco na potlačení primární žízně. Máte nějaký lager nebo pilsner? Brand je výrobek Heinekenu. Navíc stojí půllitr 6.60 EUR. Tak si nakonec dávám škopek německého ležáku Jever za pět.

Žízeň trochu polevila, takže se mohu věnovat degustaci. Tak co nám Wildeman přichystal na dnešek? 3,5% silný Session Ale Heart of Hops. Název zní provokativně chmelově, ale mok sám je celkem osvěžující svrchně kvašenou desítkou. Už mohu trochu přitvrdit. Takže Two Chefs a jeho Dry Hopped Sour Ale. Název poukazuje na hojně chmelený kyselák, ale skutečnost není zdaleka tak brutální. Je to velice zajímavé pivo o síle mocnější 12°, které v sobě kombinuje prvky nevtíravé chmelové vůně, sladové tělnatosti a sekundární, jen velice jemné nakyslosti, která sama o sobě vypovídá, že byla takto plánovaná a vytvořená pod uvědomělou kontrolou. Dal bych tak 2+.

Britský pivovar Vibrant Forest se momentálně prezentuje u Wildemana čtyřmi druhy svého piva. Začínám mít roupy a tak ochutnávám sour beer s malinovou příchutí. Nejvíce mne na tomto produktu upoutává fakt, že má přes 7% alkoholu. No nic moc. Taková osvěžující a v horku určitě i dosti zrádná limonáda. Ty kyseláky jsou divná móda. Je třeba trochu zneutralizovat. Vibrant Forest nabízí i Oatmeal Stout. Krásná klasika. Praženost a vločkovost. Pije se to skoro samo.

Zjišťuji, že jsem utratil asi 27 EUR a jsem doposud trapně střízlivý. Oč levnější to mají pivaři u nás. Nizozemští pijani vydělávají oproti nám hodně peněz, ale musí to tak být, neboť naše země je (a ještě několik dalších století bude) zdevastovaná socialismem. A jak říkají naši selektivní demokraté: My(???!!!) se blahobytu už nedožijeme, ale naši vnuci….

Dosti politických a filosofických úvah. Dám si jedno na rozloučenou. A chtělo by to nějaký skutečný speciál. Ano, to je ono. Marble Gales Prize Old Ale Bourbon. 15 cl za 5 EUR. Ale stojí to za to. Kvalitně uleželý ejlík belgicko-britského typu s barrigovou vůní a s lehkou mramorovou chutí. Tady mne nějaký kvazipivařský sofista a samozvaný degustátor nenachytá, neboť výrobek to má přímo v názvu.

Do Wildemana se opět rád vrátím až zas něco našetřím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>