Mezigalaktická IPA od Medvěda

V Kurník šopě je tento týden jasná volba 11° Šafář z Olomouce.

Vždy si jej rád dopřeji, avšak pokaždé, když dopíjím půllitr se naskytne otázka co dál. Tmavé nechci, takže ochutnám Rafana z Hoppy Dogu. Název je pro pivovar příznačný. Pivo je „hoppy“ ažaž. Jeden z mých spolustolovníků mi doporučuje točenou 15° Intergalactic IPA z Vrchlabí. Zpočátku jsem trochu nedůvěřivý. Na patře ještě cítím svíravou hořkost vítkovického Rafana a už bych měl pozřít další chmelový vývar? Takže si objednávám raději malé.

Truňk je však svěží a harmonický. Hořkost, která k danému stylu patří, sladový střed a lehké, leč asertivní doznívání. Pivo spíše na chuť, neboť 15 stupňů už jsou docela grády. Výrobce této ipy je dnes už zavedenou firmou, neboť jako minipivovar Zeman vaří už od roku 1995. Asi před 15 lety se ozývaly hlášky, že končí, naštěstí se tyto poplašné zprávy nenaplnily. Shodou okolností jsem asi před 10 dny pil ještě Medvědův světlý ležák. Rovněž slušný.

Ve Vrchlabí působí ještě pivovar Hendrych vařící piva o poznání hořčejší. Nevím, kde se ve městě nachází, pamatuji si ale, že pivovarský dvůr Zemana je umístěn několik kilometrů od centra. Spolu s několika dalšími lokálními  vlaštovkami tyto pivovárky zachraňují pověst kvality krkonošských moků. Ještě by se mohl zprovoznit pivovar v Rudníku. Plány byly již kolem roku 1991.

Medvěd je ještě berounský a jména druhů této šelmy nesou též pivka z Kylešovic (Brtník, Grizzly, Kodiak).

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>