Novozélandská reminiscence

Kolega mi přinesl třetinku novozélandského piva. Zakoupil ji ve specializovaném obchodě v rumunské Constanze.

Jednalo se o Ipu z novozélandského tradičního pivovaru Montheit‘ s, který byl údajně založený v roce 1868. Toto pivo jsem poprvé ochutnal v novozélandském městě Dunedin počátkem roku 2001.  Dnes má Dunedin čtyři pivovary. Nejznámější je tradiční Speigh‘ s z konce 19. století. Je to městská atrakce a pořádají se tam výpravné exkurze. Emmerson je menší pivovar skoro s více než dvacetiletou tradicí. Jeho výrobky se vyznačují silnou chmelovitostí, ať už se jedná o pivo svrchně či spodně kvašené. Před 15 lety mi to chutnalo, dnes bych řekl:  přechmeleno. Greenman je biopivo a to docela chutné, nejvíce mne však na místní pivní poměry upoutal ejl z podniku McDuff“ s. Kuriozitou je, že než jsem toto pivo našel v Dunedinu na čepu poblíž nejstrmější ulice na světě (Baldwin Street) tak se mi o něm zdálo. A kupodivu ve snu měl McDuff‘ s skoro stejnou chuť jako zhruba o týden později ve skutečnosti.

Ipa z Montheit’s nebyla však nic moc. Bohužel pastér se silnou jablečnou vůní, solidně hořký, ale bez typického dlouhého chmelového doznívání. Shovívavě bych snad mohl říci, že pivo mohlo být při troše dobré vůle považováno za Brown Ale. Nicméně pro degustaci těchto exotických piv je třeba určitě zajet na Nový Zéland.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>