Výlet do pivní historie s ČT 24

Už několikrát jsem si tady posteskl, že z dostupných zdrojů víme více o hluboké historii našich pivovarů, než o té nedávnější.

Internetové stránky tradičních podniků s dlouhou historií nabízejí informace o jejich založení a pak se často i detailně věnují sledování nejrůznějších transakcí, zvelebování, prodejů či zvyšování, nebo naopak snižování jejich výstavů. Story, když zrovna konkrétní pivovar neukončil svůj provoz dříve většinou končí konstatováním, že pivovar byl znárodněn, případně zařazen pod jistý národní podnik.

Předevčírem jsem náhodou na ČT 24 chytl jakýsi střihový půlhodinový pořad právě o českých pivovarech. Přeladil jsem o něco později a tak jsem své sledování zahájil někdy kolem roku 1960, kdy se v jistém středočeském pivovárku zavedla mechanizace v obracení sladu.

O něco později představil pivovar Březnice (Herold)  své lehké pivo Gejzír.

Poté, nejspíš část filmového týdeníku z počátku 70.let trochu kárala děčínské výrobky, avšak zároveň slibovala nápravu pomocí socialistického závazku.

Poté se ukázaly pivovary v Rakovníku a v Chodové Plané, kterak plní plán a zavádějí pivovarské hospody.

Někdy v 70. letech jakýsi konzument objevil v láhvi holešovického Pragovaru propisovací tužku. Připomíná mi to více než 15 let starou kauzu, když nějaká Američanka našla v láhvi coca-coly injekční stříkačku a požadovala milionové odškodné. Nakonec ji zavřeli za podvod a vyšlo to mnohem levněji.

Náš tehdy nejmladší pivovar v Mostě někdy počátkem 80. let začal vyrábět lehké, nízkoalkoholické pivo, které tak nezatěžovalo horníky místních hnědouhelných dolů.

Litovel tehdy navyšovala výrobu a provozovna ve Velkém Březně uvařil speciální světlou 14°.Já osobně jsem zažil Březňáka ještě jako kvalitní značku.

Program se svažuje ke konci a já ještě vstřebám informaci o nových lahvových a plechovkových linkách, kdy například v Pardubicích lze vyrobit za hodinu až 15 000 kusů.

Pivovar v Karlových Varech opět začíná připravovat unikátní pivo z minerální vody. Ani to však nezabrání jeho brzkému krachu.

Pořad končí zprávou z roku 1992 z krušovické provozovny, kde jako v prvním podniku svého druhu v Č-SFR najíždějí plně na náhradu hliníkových sudů za tenkrát průkopnické Kegy.

Zavzpomínal jsem si a ještě jsem se něco nového (starého)dozvěděl. Bohužel v dalším spotu už ukrajinský prezident spílá Západu, že mu neúměrně dlouho trvalo schválení šestého balíčku sankcí proti zlému Rusku….

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>