Zahrádko otevři se!

Je to již pět dní, co naše dobrotivá vrchnost milostivě povolila některým daňovým poplatníkům alespoň částečně vykonávat svoji živnost.

V 80. letech, které se mi zdají být s odstupem času ve srovnání se současným feudalismem zlatou érou občanské svobody se zahrádky restaurací plošně otvírali od 1. května. Myslím, že poté, co skončil prvomájový průvod. V té době u nás, snad až na drobné výjimky neexistoval v pohostinství soukromý sektor a všechny hospody byly buď státní nebo družstevní. Přesto, když se venku udělalo pěkně, tak se pařilo na zahrádce.

Dnes je situace jinačí. Ačkoliv stát oficiálně snad žádnou restauraci nevlastní (krom té parlamentní s dotovanými cenami), demokraticky zvolená vláda podle nějakého pofiderného paragrafu zakázala hospodským (a samozřejmě nejen jim) provozovat jejich povolání.

Ale dost už lamentace. 17 května se zahrádky oficiálně otevřely. Mnohé sice byly v provozu již dlouho předtím, tentokrát však byl jejich provoz posvěcen státním kulatým razítkem. Počasí, pravda, příliš nepřálo, avšak i tak se na nich sešlo uspokojivé množství nadržených pivařů.

Nicméně, jako obvykle si naši zlověstní usurpátoři kladou nejrůznější podmínky. Omezení míst a rozestupy jsou již dnes nevymahatelnou a nedokazatelnou mantrou, o náhubcích se kterými se má na zahrádce sedět není nyní kupodivu ani slovo. Tentokrát si politicko-hygienická mafie vymyslela další pakárnu. Všichni hosté restaurační zahrádky musejí mít jen několik dní starý test na Covid 19! Nehledě na to, že je takovéto nařízení neústavní a v příkrém rozporu z Listinou lidských práv a svobod (tuším článek 23) jakýkoliv smysl či prospěšnost oné ptákoviny mi zůstává utajen. Je to další důkaz neschopnosti, ale hlavně ziskuchtivosti našich vlastizrádných papalášů, kteří se na poslední chvíli snaží tímto způsobem prodat své nasyslované respirátory a testovací sady. Tentokrát se hospodští rázně vyslovili proti snaze svalit povinnost kontroly negativních testů právě na ně. „Expertní tým“ stáhl ocas a vyhlásil, že hosty bude namátkově kontrolovat policie nebo hygienici. Nikdo s těchto odborníků se asi ani neobtěžoval zjistit, zdali na to mají zmíněné orgány vůbec nějaké kompetence.

Nu což. Když člověk ví, kam zajít, může tam jednoduše plivnout do sáčku a zdarma dostane vyžadovaný dokument. Navíc negativních testů bude plný internet. Ale nač zase fašistům ustupovat? Jestliže zjistí, že se jim tímto aktem zdaří společnost opět zmanipulovat, vynaleznou novou protiústavní prasárnu. Zbystřit by měli v tomto směru hlavně hospodští. Jestliže zůstanou v platnosti nově implantované „balíčky“ – jakýsi nástupce debilních semaforů a psů, mohou být jejich provozovny zavírány a otevírány neustále. 50 nemocných na 100 000 obyvatel trpí často i angínou nebo žloutenkou. Směrné číslo na vyhlašování epidemie je 1 600 případů (nejčastěji chřipky) na 100 000 obyvatel! A například i taková ebola, která je nakažlivější a nejméně 50x smrtelnější než svatý Covid prostě projde africkou populací, nechá za sebou pár tisíc mrtvých a život jde dál. Už se, prosím, nenechávejme zblbnout našimi zlovolnými kolaboranty!

A teď něco k samotným hospodám. Trochu mne zarazilo, když přes všechen nářek výčepníků a gulášníků jsem si všiml, že při současném, podstatně delším lockdownu jsem zaregistroval signifikantně menší počet otevřených hospodských „okének“, než tomu bylo loni na jaře. Dokonce jsem slyšel i pár hlášek hospodských, že i přesto, že uzavírání jejich podniků bylo nezákonné, nechtěli otevřít, aby nepřišli o nějaké kompenzace. Covidové balíčky se neustále měnily a „vylepšovaly“, přesto myslím že nemohly pokrýt ztráty v pohostinství. I z důvodů uvedených dříve by si měli propříště hostinští spolupráci se zločinným režimem rozmyslet.

Samozřejmě ztrátu je třeba dohnat a to nejjednodušeji navýšením cen. Tento krok je sice pohodlný, leč kontraproduktivní. Pivaři několik měsíců žíznili a dle možnosti se snažili své pivodárce podporovat. Ti by se jim neměli odvděčit zdražením. Covidový cirkus rozhýbal inflační spirálu a vbrzku nás zajisté čeká zvyšování spotřební daně atd. Avšak, když mi v normální knajpě nabídnou přespolní světlý ležák za 49 Kč, myslím, že tady už není něco v pořádku.

Současný trend je neúprosný. Spotřeba piva v naší zemi stále klesá, mění se rovněž poměr mezi výrobou piva sudového a lahvového (petkového). Restaurací, hospod a náleven jsou mraky, často však bývají s bídou poloprázdné. Doufejme, že dnešní pohnuté časy i v tomto aspektu pomohou oddělit zrno od plev.

Přesto všechno však – Zahrádko, otevři se!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuálně a jeho autorem je Jarosek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>