Pivne chudobny Svaty Martin

Na presvedceneho pivare nemam vhodne jmeno |Martin Jarosek|. Jarosovsky lezak byl sracka a stejne tak i slovensky Martinsky Zdroj. Clovek by ocekaval aspon nejake lepsi pivo na ostrove Saint Martin, ale bohuzel. Sv. Martin lezi v Nizozemskych Antilach, ale je napul francouzsky. Poprve jsem tam zavital na jare 1989. Nasel jsem hospodu, kde tocili Stellu Artoise a anglicky Double Diamond. Asi za 7 let se mi tam podarilo dokonce sehnat lokalni lahvac Sint |zkazeny|.

 Od te doby jsem na zadne mistni pivo nenarazil. Podle internetu by tam mel byt jakysi pivovar s krkolomym nazvem Koolbaai, ale nikdo ho tam nezna. S zadnym mimoradnym pivem se ani nelze setkat v hlavnim mese Philipsburg. Na ostrove je asi 00 restauraci, lec vyber piv je zalostny. Heineken, Amstel, Bavaria, z USA zejmena Bud a Coors, z karibske oblasti Red Stripe, Carib nebo Presidente. Jedinou vyhodou je cena u poulicnich prodavacu, kde muzete koupit chlazenou tretinku za 1- 2 dolary. V restauraci je pivo pochopitelne mnohem drazsi.

Jedniny dobry mok jsem nalezl v jednom z cetnych obcerstvovacich stanku. Byl to americky psenicnak Blue Moon.Na  psenicnak  ponekud netradicni prichut, rekl bych az trochu do slana, avsak jinak chutnal skvelem s prouzkem pomerance i bez nej. Taky se s nim dobre zapiji mistni vehlasny liker Guavaberry, ktery je vyroben ze zvlastnich brusinek, ktere se vyskytuji pouze v tomto klimatickem pasmu.

Dominica neni Dominikanska Republika

Je to ostrov v Karibiku a ma na vlajce barevneho papouska. Na Dominice je tropicke klima a dve rocni obdobi – suche a mokre. Kdyz je zrovna suche obdobi je horko a take zizen. 29. srpna 1979 kdy komuniste u nas slavili 36. vyroci Slovenskeho narodniho povstani a ja se zrovna vratil z me prvni zahranicni cesty v Rumunsku, postihl Dominiku uragan s rychlosti vetru 241 km/h. Znicil co se dalo, mimo jine I peknou botanicko zahradu zalozenou Anglicany uz roku 1889. Statny Baobab [africky strom] spadl na nastesti prazdny skolni autobus a upne jej slisoval. Padly strom I slisovany autobus je mozno stale videt v botanicke zahrade.

Vetsinu ostrova pokryva prales s bujnou vegetaci a papousky. Nejvetsi turistickou atrakci jsou vodopady Trafalgar Falls vzdalene asi 5 km od pristavu. V roce 1996 jsme s kolegou toto misto navstivili. Sli jsme pesky v asi 35 stupnovem vedru, nastesti byl po ceste potravinarsky obchudek s pivem a na zpatecni ceste jsme nalezli krasnou hospudku s uchvatnym vyhledem na morsky zaliv kde jsme ochutnali mistni specialitu Spice, coz je skoricova kura macerovana v cistem lihu. Tento napoj je nasledovne nastesti reden na zhruba 50%.

Dominicke pivo se jmenuje Kubuli a stejne jako podobne znacky v regionu prijde v horku velice k chuti. Jinak bohuzel zadnou zvlastni chut nema. Od me posledni navstevy ostrova se ceny piva zvysily zhruba o 100% [aspon pro turisty] a lahve se zmensily z 0,33 l na pouhych 0,25 l. To v zadnem pripade jedno nestaci, takze se pivareni dosti prodrazi.

Po ceste z hospody jsem na zemi nasel cerstvou guavu {tropicke ovoce], ktera nejspis zrovna spadla ze stromu. Uprimne receno – chutnala mi vice nez cele Kubuli.

Santa Lucia

Ostrov se jmenuje St. Lucia a patri do oblasti Jizniho Karibiku kamsi mezi Navetrne nebo Zavetrne Ostrovy, nejspis podle toho kam vitr vane. Na rozdil od mnoha sousednich ostrovu, ktere vypadaji plose a pusobi jiz od pohledu nudne St. Lucia ma jeden velky turisticky trhak. Dve neprehlednutelne sopky tajemneho kuzeloviteho tvaru, ktere se jmenuji Pitons. Cesta z pristavu je vsak daleka a taxikari na tomto ostrove jsou vsichni lopeznici. Tak skoncily vsechny me pokusy za poslednich cca 18 let dojit k Pitonum v nektere z mistnich naleven, kde byva k dostani mistni lezak Piton. Pivo je to ridke unifikovane chuti, presto je urcite lepsi kvality nez Heineken ci jina globalni brecka. Svati Luciane jsou vlastenci a na sve pivo nedaji dopustit. Druhou nejrozsirenejsi pivni znackou je Carib z nedalekeho ostrova Trinidad. Bezprostredni okoli pristavu vypada civiliovane ve meste je situace o poznani horsi. Svata  Lucie byvala znama svymi doternymi a bohuzel obcas i agresivnimi obyvateli, kteri meli  v oblibe konsantne otravovat turisty. Myslim, ze v soucasnosti se situace o neco zlepsila – zrejme se zvysila zivotni uroven.

A cim domorode pivo Piton zakousnout? Nejlepsi je kure St. Lucia: Z kureciho prsniho rizku se udela rolada kam se vlozi platek sunky, platek syra a par kolecek bananu. Okoreni se lucnim kminem a mletym novym korenim. Dobrou chut a na zdravi!

My jsme Balashi jedna rodina

To by mohl byt reklamni slogan kdyby toto pivo dorazilo z karibskeho ostrova Aruba az k nam. Pivo se tam pod timto jmenem prodava asi 10 let, predtim se mistni mok jmenoval Anker.

Na Arubu jsem se poprve dostal v roce 1996. Tnto ostrov patri Holandsku, neni vsak casti Holandskych Antil a ma dokonce i svou menu. Rovnez je bizarnim faktem, ze na ostrove funguje tez specificky uredni jazyk, ktery se nazyva Papiamento. Je slozen zhruba ze 70% ze spanelstiny, z 20 z nizozemstiny a zbyek je snad nejaka domoroda kreolstina. Pivo se papiamentsky rekne bier a dekuji denki. To je vsechno co porebujete v hospode vedet. Balashi je na ostrove hodne rozsirene a konkuruje Heinekenu v mistnich pubech. Lze jej sehnat v lahvi ci v plechovce za levny peniz v obchode nebo je ochutnat tocene v restauraci. Tam je vsak podstatne drazsi. Kdo nehleda v onom moku sofistikovane prichute a potrebuje pouze uhasit zizen lokalni znackou, bude spokojen.

Na Arube jsem byl naposledy v roce 2007. Jak se hlavni mesto Oranjestaat za tech 7 roku zmenilo!V jedne z bocnich ulic v centru jsem uvidel koleje. Takze zde vybudovali i tramvajovou linku! Kolej vede asi jeden kilometr stale rovne a ma po ceste dve odbocky na krizovani. Bohuzel na tuto tramvaj cekate marne. Zrejme byl z ekonomickych duvodu pozastaven jeji provoz. Kolem jsou desitky obchodu – z 90% jsou vsechny zavrene. Puvodne malebna ctvrt tak v soucasnosti vypada jako meto duchu.

Rovnez jsem zjistil, ze mi zavreli muj oblibeny podnik Hooters, kde mi tocene Balashi podavaly polonahe servirky. A na miste lacineho potravinoveho kramku stoji jakysi anonymni fast food. Nastesti ma oblibena hospudka naproti mistniho kina stale funguje.

V roce 2004 jsem tam zhledl krasny film Farenheit 9\11 o zkurvysynovi Bushovi a pak jsem asi kolem 22 hodin sel na pivo. Balashi chutnalo a ja jsem se zacetl do mistniho vecerniku. Dozvedel jsem se, ze hurikan Ivan necekane zmenil smer a riti se na nedaleke Curaco. Nase lod musela zmenit trasu a plout tesne kolem pobrezi Venezuely aby se vyhnula devastujici bouri. Tento hurikan tenkrat znicil i minipivovar Old Dutch na Kajmanskych Ostrovech.

Jak je Aruba pohostinna, o blizkem ostrove Curacao se to rici vubec neda.Past na turisty, vsechno drahe a zalostny vyber lahvacu. Vedle holandskych globalnich sracek jeste Budweiser, venezuelsky vodnaty Polar a prilezitostne Aguilla  Kolumbie. Na ostrove udajne vari licencne Amstel z odsolene morske vody, ale tato informace je nepotvrzena. K memu udivu se na Curacao vyrabi i znamy modry stejnojmenny liker, kery jsem tady, podobne jako frankfurtskou polevku ve Frankfurtu necekal.

Zivot a pivo na lodi

14.unora jsem se nalodil. Nase lod se jmenuje Mein Schiff a jiz podle nazvu je 100% nemecka. Je to velke plavidlo. Ma vytlak zhruba 77 000 brt, cili je dvakrat vetsi nez bajny Titanic. Ma na delku asi 260 metuo a 14 pater. Je vsak na ni pomerne zizen. Spolecnost TUI je v lodnim prumyslu nova a snazi se provozovat svou zivnost zejmena tak, ze setri na posadce. Lod je stara 17 let, byla pry rekonstruovana, ale neni to vubec videt. Kabiny jsou male, zasle, vsude je hluk, vitr veje z proste klimatizace a neuteseny lodni zivot ubiha… Jak je to na lodi s pivem? Clovek by si u nemecke spolecnosti predstavoval velky vyber, ale bohuzel tak to vubec neni. Vsude po lodi cepuji Beck` s , coz byvalo slusne pivo jeste tak pred 20 lety – dnes je to charakteristicka eurosracka. V nasem baru stoji tretinka 0,70 euro, k dostani je jeste Heineken, Corona a obcas nejake ostrovni pivo, tak si kazdy soudny pivar dokaze predstavit jaky je tady zivot. Jedinym svetlym faktorem v beznadeji je psenicny Franziskaner, ktery se prodava v pullitrovych lahvich. Vzdy vecer si pripravim pullitrovou originalni sklenici, pivni tacek a jdu kulturne popijet. Jsou to me kratke chvile drobne radosti.

Problem, ze na teto lodi je posadce [a casto I pasazerum[ zakazovano skoro vsechno. Neni napriklad mozne si sebou prinest na lod pivo nebo vino ze brehu. 20 let u Royal Caribbean jsem s tim nemel problem, tak nastesti Karibik mam pivne zmapovany. Je to ale bordel. Na druhe strane jidlo je tady dobre, radne korenene [coz opet bohuzel evokuje zizen] za zminku stoji pastry vyber syru, ktere lze u nas sehnat pouze za vysokou cenu. Nemohu se dockat konce dubna, kdy nase plavidlo dorazi do Evropy. Tesim se kupr. po letech na spanelskou pivni scenu.