Hospodin je můj výčepní…

Dnes je Zlatá Neděle. Tak se možná hodí trochu piety.

Ani jsem pořádně neznal jeho pravé jméno, ale říkali jsme mu Mroš. Patřil k páteřním štamgastům klubu Hobit, kde se vaří pivo Qásek. Byl to hudebník, ale hlavně zvukař a technik, který provozoval nahrávací studio. Nejprve kdesi v Dolním Benešově, později v Přívoze a nakonec v budově Pivovarského domu.

Znali jsme se popravdě řečeno jen málo. Když jsme se náhodou v Hobitu potkali, pokecali jsme o hudbě, ale hlavně o pivu, neboť i Mroš byl jeho věrným milovníkem. Asi před 12 lety jsme plánovali nahrát nějaký soundtrack, ale k projektu nakonec nedošlo.

Zhruba před dvěma týdny jinak většinou zdravý Mroš začal cítit citelné bolesti v zádech. Řešil to osvědčenou konopnou mastí. Tentokrát však byla situace mnohem vážnější a o den později Mroš náhle zemřel. Podle svědků se jednalo o masivní srdeční infarkt.

Náhlý skon ve věku 52 let je tragédií avšak fenomén dnešní doby – manipulace společnosti a její strašení nešťastným virem dokázal opět řádně zamíchat kartami. Dle úmrtního listu pacient zřejmě zemřel na komplikace Covidu 19. Lékaři, kteří se nechají jakkoliv zkorumpovat a lžou ve jménu globálního gigapodvodu porušují tímto Hippokratovu přísahu a měli by vrátit diplom. Tento příběh náhodou z mé blízkosti však bohužel není nikterak ojedinělý.

Nostalgicky vzpomínám na slavné dny Hobitu. Nejprve na čepu Bernard, později výběr obohacen o Svijany a výrobky vznikajících blízkých i vzdálenějších minipivovarů. A od roku 2007 nová vlastní značka Qásek. Doby kulturních i recesistických akcí. Divadlo Zběsilá Pípa, 100 jarních piv, běh po místních minipivovarech, 1982, Babylónský večer Černočerná pekelná pivní liga, soutěž Znáte Rychlé Šípy? Tenkrát nás spojovaly společné zájmy a láska k pivu. Bohužel doba šla kupředu a ani tady nezvítězila pravda a láska nad zlem, nenávistí a hlavně pomluvami, nevraživostí a závistí. Hobitovská komunita je v troskách, Skákavý poník je zavřený a skončily i některé další projekty spojené s Pivovarským Domem. Navíc v našich řadách už kosí smrt. Kot, Mareš, Baron, Mroš.

Co bude dál?

Hospodin je můj výčepní

Nebudu mít nedostatku

Výčepem vede mne

K pípám tichým mne přivodí

Hrdlo é občerství

Kalich můj nalévá, až oplývá

Rád přebývám „U Hospodina“ na věčné časy….