Principem fungování našeho světa i celého vesmíru je vznik a zánik.
V případě onehdy ikonické hospody Hobit platí v současnosti to druhé. Celý příspěvek
Principem fungování našeho světa i celého vesmíru je vznik a zánik.
V případě onehdy ikonické hospody Hobit platí v současnosti to druhé. Celý příspěvek
Beskydský pivovárek na Ostravici má skutečně velice široký sortiment výrobků. Vedle klasiky také dost experimentuje. Celý příspěvek
Už je to tady! Na pivní mapě MS kraje přibyl další minipivovar. Celý příspěvek
V Opavě jsem kdysi dávno bydlel. To tam býval na čepu většinou Opavský Zlatovar. Celý příspěvek
Někdo sbírá umělecká díla. Některý s nimi dekoruje svoje okázalé obydlí, jiný v nich vidí vhodnou a vděčnou investici. Celý příspěvek
Na internet jsem si už zvykl. Používám jej skoro denně, zejména ke získání informací.
Je to naprosto pohodlné. Chci se dozvědět, kdo byl v Uruguaji prezidentem ve 30. letech, kdy se narodil Fridrich Falcký, jak se řekne azerbajdžánsky „šťovík“ nebo si jen ověřit pravopis některého zrádného českého slovíčka. Vždy sáhnu po internetu. Dokonce i přes svůj pokročilý věk se kolikrát divím, jak mohla lidská společnost kdysi fungovat bez tohoto fenoménu (mohla).
Čas od času si udělám vzpomínkový čas, kdy si na internetu (Youtube a pod.)vyhledávám dávno zapomenuté písně a hudební skladby. Přednost mají samozřejmě bigbíty – i dávno zapomenuté kapely dokážu najít a s nimi i celá, dnes už takřka neznámá alba.
V 70. letech např. existovala kapela Titanic a my jsme si v 8. třídě vášnivě nahrávali na naše kazetové magnetofony jejich skladbu Macomba. Měla takový lehce africký charakter, ale jinak to byl čistokrevný rock. Až před pár lety jsem se dozvěděl, že se jedná o skupinu z Norska a dostal jsem se, díky internetu i k několika jejich albům.
Stejně tak jsem se třeba dozvěděl, že pekelnická skladba Shakin´All Over, kterou zpívala Suzy Quatro, byla pouze remakem písně z 60. let.
Je to pro mne stále dobrodružství hledat a nacházet odkazy na staré vzpomínky, kterých mám skutečně kvanta. Jen někdy mne nostalgicky napadne, že přece jen existuje něco, co současný systém exaktní a vyčerpávající informatiky nedokázal postihnout. Něco, co zůstalo mimo matrix. Něco, co bude takto zřejmě zapomenuto, ale já mám vzácné privilegium si toto ve své nedokonalé paměti uchovat.
Možná dělám chybu ve vyhledávání. Někdy neznám přímo název skladby, ale většinou stačí ke získání stopy třeba slogan, nebo úryvek textu.
Přesto jsem třeba doposud nenašel žádný odkaz na píseň, kterou kdysi v 1. polovině 70. let zpíval, tuším Jiří Štědroň. Refrén byl něco jako:
Apač Pik (Pick, Pique), ten měl orlí zrak
Orlí nos, orlí požerák
Zní to jaksi dadaisticky, ale já jsem tento song několikrát v tehdejším rádiu slyšel. Snad by mi k odhalení tohoto mimomatrixového elementu pomohli nějací fanoušci československé hudební scény 70. let.
Další písní, která prokazatelně existovala a já dodnes dokážu kousek zazpívat se jmenovala nejspíš podle hlavního sloganu Bleděmodrý prádelníček.
Tuším, že stejně se jmenovala i černobílá pohádka z poloviny 60 let, kde tato písnička zazněla.
Na googlu jsem ji opakovaně nenašel, tak se domnívám, že i tento kuplet zůstal mimo informační mainstream.
Možná, že bych našel nějakou informaci na Ochranném Svazu Autorském, jehož jsem členem. Ale to není tak důležité. Hlavně mne tento fakt udržuje v přesvědčení, že stále existuje něco jako je unikátní osobní vzpomínka, která nebyla zveřejněna.
Bleděmodrý prádelníček mimo matrix.
„Bleděmodrý prádelníček udělá jen malý trik
Vyčaruje ……………malý klíček nebo míček
Bleděmodrý prádelníček - to je kouzelník…………….“
Pamatuje si na to ještě někdo?
Je pondělí, odpadla zkouška kapely s anglicko-norským názvem Empty Pipen, tak mám trochu času provést svou téměř pravidelnou degustace v Kurníkšopě.
Jakýpak máme na čepu ležáček? Troll? Skvělé. Ale toho se můžu kdykoliv napít u Celý příspěvek
V neděli 17. 11. jsem si ráno zapnul TV. Celý příspěvek
Někdy se mi zdá, že mi vsetínský pivovar Valášek začíná všednout. Je tady s námi již 22 let a jeho pivo už není nikterak vzácné.
Nicméně si stále udržuje svou kvalitu a občas něčím i překvapí.
Mám rád sympatickou Skotačivou Veverku, onehdy mne pobavil i Jalový Optimista s degustační informací jalovce. Uznávám i jeho stouty a portery a někdy si nechám asistovat k usnutí mocnou 17° Zbořenou Ovcí.
I tentokrát Valášek potěšil a to světlým 12° ležákem Mladý Sládek.
Jedná se o klasickou českou dvanáctku, která je však údajně chmelena čerstvými šištičkami hlávkového chmele. Zatím se mi nepodařilo zjistit o jakou odrůdu se jedná (nejspíš to bude někde od Žatce), ani zdali jsou jako základ použité normální granule a zelený chmelík slouží jen jako dochucovadlo.
V každém případě je Mladý Sládek velice zdařilým mokem.
Pivko krásně voní, ale je to právě to homogenní pivní aroma, ze kterého nevyčnívá nějaká ta alfa ze studeného chmelení, ani jiná kvazi artificiální složka.
Jak voní, tak i chutná. Nevyznačuje se přespřílišnou hořkostí, ale všechny jednotlivé ingredience, jejichž výběr je v naprostém souladu s bavorským Rheinsheitgebotem z roku 1516 spolu spolehlivě fungují.
Mile překvapí i lehoučké chlebově-chmelové doznívání, které v současnosti některým našim, jinak zdařilým ležákům začíná chybět.
Těší mne, že jsou na našem pivním trhu kvalitní stálice jako je Valášek.
Po celý týden celkem pilně pracuji. A ani mé víkendy nejsou určeny k zahálení. Celý příspěvek